Bledé pery, suché ruky a začervenanie tváre. Toto sú signály, ktorými vám telo dáva najavo, že niečo nie je v poriadku

Gabriela Kinčoková

Foto: unsplash

Naše telo nám dokáže dať mnoho signálov k tomu, že sa niečo deje. A to aj v prípade, že ide o vážnu chorobu alebo len bežné nachladnutie. Veľmi častými signálmi, že sa niečo deje je napríklad strata vlasov či zlé nechty. V tej chvíli by ste mali okamžite vyhľadať lekára, aj keď si myslíte, že o nič vážne nejde. Máme pre vás 10 znakov tela, ktoré hovoria, že niečo nie je v poriadku.

#1 Suché alebo popraskané pery

Suché pery alebo celkovo suchá pokožka môže byť jasným znakom alergie. V tomto prípade si dávajte veľký pozor nato, akú kozmetiku používate. Samozrejme veľmi záleží na tom, čo jete alebo dokonca, aj aké lieky beriete. Popraskané pery sú dôsledkom toho, že vám chýba vitamín B, A a E. Ak sa vaše problémy rozšírili o suché oči, sucho v ústach a problémy s tráviacim traktom, navštívte lekára. Môžete totiž mať chorobu, ktorá sa nazýva Sjögrenov syndróm.

#2 Strata obočia

Krásne husté obočie je momentálnym svetovým trendom, avšak obočie je aj ukazovateľom vášho zdravia. Pravidelná strata vlasov či obočia je celkom bežná. Ak spozorujete však nadmerné vypadávanie vlasov alebo chĺpkov, okamžite kontaktujte lekára. Tieto znaky môžu byť spojené s problémami štítnej žľazy.

#3 Dystrofia nechtov

View this post on Instagram

Спасибо за ваши лайки ❤😘 . 💜Аппаратный маникюр 💚 Укрепление жёсткой камуфлирующей базой 💙Мрамор от руки с опаловой фольгой 😍 _______________________ #nails #nail #идеальныеблики #nailsdesign #nailart #ногти #маникюр #gelpolish #маникюрречнойвокзал #ногтисао #moscownails #дизайнногтей #идеиманикюра #шеллаксао #маникюрсао #маникюрмосква #маникюрчик #nailartist #покрытиегельлаком #маникюралтуфьево #маникюрселигерская #маникюрбескудниково #ногтимосква #шеллакмосква #гельлаксао #френч #маникюрховрино #идеальныйманикюр #маникюргельлак #аппаратныйманикюр

A post shared by Маникюр Москва САО Селигерская (@artany_nail) on

Všetci dobre vieme, ako majú vyzerať zdravé nechty. Akákoľvek zmena farby, tvaru či štruktúry je veľký znakom, že sa niečo deje. Tenké a svetlé nechty môžu byť znakom anémie či nedostatku železa. Žltnutie môže byť znakom problému s pečeňou či plesne. Biele škvrny naznačujú nedostatok zinku, medi či jódu.

#4 Bledé pery s obrysom

Existuje veľa ochorení, ktoré sa prejavujú na perách. Ak máte na spodnej pere červený okraj s malými bublinkami znamená to, že ste veľmi citlivý na ultrafialové žiarenie. Ako tomu predísť? Viac sa vyhýbajte slnku a to najmä v prípade, ak nie ste chránený opaľovacími krémami. Ak má stredná časť pier rovnaký problém znamená to, že máte vegetatívnu neurózu. V tom prípade sú dôležité lieky spolu s protizápalovými masťami. Opuchy pier začervenanie celých pier naznačujú alergickú reakciu.

#5 Červená tvár

Samozrejme červená tvár môže byť znakom konzumácie alkoholu, zmeny teploty či masáže. Existujú však príznaky, ktoré sú omnoho vážnejšie. Pri ženách po 40-tke je červená pleť príznakom zníženia hladiny hormónov, čo poukazuje na začiatok menopauzy. Červená pleť však môže poukazovať aj na prítomnosť infekcií ktoré spôsobujú demodikózu. Čiastočné začervenanie môže znamenať kolísanie tlaku, ktoré sa dá normalizovať liekmi.

#6 Suché päty

Koža na chodidlách je suchá hlavne kvôli nedostatku vitamínov A a E. Tiež to môže byť spojené s prítomnosťou plesní, ktoré ovplyvňujú celkový stav pokožky. Ďalšie príznaky sú žlté nechty a praskliny. Ak suchosť a drsnosť nezmiznú ani po náležitej starostlivosti, vyhľadajte lekára pretože môže ísť o narušenie endokrinného systému.

#7 Suché ruky a pokožka

Suchá pokožka je veľkým strašiakom hlavne v chladnom počasí. Vtedy je to však normálne  a neznačí to veľký zdravotný problém. Používaním krému zmiernite suchú pokožku a predídete nepríjemnému pocitu. Ak vám však vyššie uvedené rady nepomáhajú, v tom prípade je dobré navštíviť dermatológa, pretože suchá pokožka môže byť aj znakom cukrovky či hypotyreózy. Ak je vaša pokožka nie len hrubá, ale aj sa odlupuje, môže to značiť hepatitídu.

#8 Deformita nohy

View this post on Instagram

CUAL ES LA MEDIDA DEL TACÓN RECOMENDABLE PARA EVITAR LESIONES? En diversos estudios realizados, se plantea que la altura adecuada del tacón debe de ser de 2 a 4 cm para que no existan cambios significativos en las cargas de peso sobre el pie. A mayor altura del tacón, mayores cambios posturales existirán. Pero, ¿cómo se produce esto? Cada persona presenta un centro de gravedad que indica el equilibrio del peso del cuerpo durante el reposo o movimiento. Al utilizar tacón, éste centro de gravedad se desplaza hacia delante llevando las cargas de peso de la mitad trasera del pie (talón) hacia la mitad delantera (dedos) lo que provoca inestabilidad y desequilibrio, lo que de igual manera puede desencadenar procesos de lesiones en huesos, articulaciones y compensaciones musculares como contractura de la musculatura de la pantorrilla (gemelos), debilidad de la región anterior de la pierna (músculo tibial anterior) y acortamiento de musculatura de cadera y muslo (psoasilíaco e isquiotibiales). Las articulaciones de cadera, rodilla y tobillo se modifican para realizar una marcha en la que se aumenta la flexión de cadera y rodilla. En el tobillo se produce una excesiva flexión plantar que conforme transcurra el tiempo, el simple hecho de tratar de poner el talón sobre el suelo, estando descalza, será muy difícil realizarlo. las cargas que aproximadamente soporta el cuerpo en relación al talón y los dedos sin tacón y con diferentes alturas de tacón : Con 0 cm de tacón: 57% al talón; 43% a los dedos. Con 2 cm de tacón: 50% al talón; 50% a los dedos. Con 4 cm de tacón: 43% al talón; 57% a los dedos. Con 6 cm de tacón: 25% al talón; 75% a los dedos. Mayor a 6 cm de tacón: 10% al talón; 90% a los dedos. Teniendo en cuenta que s mayor altura de tacón el peso se traslada al primer dedo (dedo gordo) produciendo un hallux valgus (juanete) En resumen no es recomendable usar tacos altos por tiempos prolongados y mucho menos si estás todo el día de pie… #physicaltherapy #manualtherapy #rehabtime #rehabilitation #legsproblem #lumbarpain #highheels

A post shared by Carlos Parraga (@carlosparragah) on

Posun ohybu nohy smerom dovnútra a zmena tvaru nohy, ktorá je charakteristická vynechaním pozdĺžnych alebo priečnych oblúkov zvyčajne poukazuje na ploché nohy. Je dokázané, že toto postihnutie viac postihuje samotné ženy ako mužov. Dôvodom je hlavne to, že nosia opätky, čo spôsobuje nerovnomerné rozloženie zaťaženia, čím sa dosiahne väčšie zaťaženie v oblasti priečneho oblúka. Keď priečny oblúk dostane zaťaženie, ktoré nezvláda začne vyvolávať bolesť a tá je začiatkom deformácie.

#9 Biele škvrny na zuboch

Dentálna fluoróza je chronické ochorenie, ktoré vzniká buď pred prehĺtaním alebo po prehĺtaní veľkého množstva vody s vysokým obsahom zlúčením fluóru. Fluoróza sa delí na: diskutabilnú, veľmi miernu, miernu, strednú a ťažkú. Prvé 3 varianty sa prejavujú vizuálne pomocou výskytu škvŕn. Posledné 2 vedú k vypadávaniu zubov.

#10 Strata vlasov

V priemere človek stratí približne 100 vlasov denne. Je to spôsobené hlavne tým, že vlasy prechádzajú určitými rastovými štádiami, ktoré trvajú od 2 do 8 rokov. Jeden vlas vypadne, a po 2-mesačnom odpočinku narastie nový. To znamená, že v jednom okamihu rastie 80-90% vlasov, zatiaľ čo zvyšok sa rozpadá alebo je v kľudovej fáze. Ak ste si však všimli nadmerné vypadávanie vlasov, môže to značiť veľké zdravotné problémy a mali by ste navštíviť lekára.

Ak ste si všimli nejaký z týchto príznakov nemusíte hneď panikáriť alebo hneď myslieť na najhoršie. Je však veľmi dôležité si všímať seba a zmeny, ktoré sa s vaším telom dejú. Netreba však so všetkým hneď chodiť za lekárom. Dostatočne si prečítajte príznaky rôznych chorôb, jedzte či najviac ovocia a zeleniny a tak môžete predísť mnohým ľahkým ochoreniam.

Pozri aj: Pohlavie dieťaťa závisí od otca. Vedci majú odpoveď na to, ktoré gény dedíme od matky, a ktoré od otca

Gabriela, brightside.me

0
Komentovať