Týmto spôsobom je možné, že uprostred zimy zažijeme dramatický prechod k studenšiemu a mrazivejšiemu počasiu, ak polárny vír oslabne, ako sa predpokladá. Meteorológovia budú pozorne sledovať tieto dva faktory, aby mohli poskytnúť presnejšie predpovede a rady pre verejnosť v priebehu zimy.
Podľa informácií z webu sa predpokladá, že jav El Niño, ktorý znamená nadpriemerné teploty na rovníku Tichého oceánu pri pobreží Južnej Ameriky, zostane výrazne aktívny a bude mať vplyv na cirkuláciu vzduchu aj v iných častiach sveta.
Očakáva sa, že tento jav prinesie do Európy a Severnej Ameriky teplejšie počasie s teplotami nad normálnym priemerom.
Ovplyvniť to môže Polárny vortex
Ďalším kritickým faktorom, ktorý ovplyvňuje počasie na severnej pologuli, je polárny vír, známy tiež ako polárny vortex, ktorý udržiava chladný arktický vzduch blízko severného pólu.
V prípade, že tento vír oslabne alebo sa dokonca zrúti, studený vzduch by mohol preniknúť na juh a priniesť Európe a Severnej Amerike veľmi nízke teploty a pravdepodobne aj sneženie.
Zaváži aj kvázi dvojročná oscilácia
Na priebeh zimy má vplyv aj tzv. kvázi dvojročná oscilácia, ktorá vedie k cyklickému striedaniu východných a západných vetrov v tropickej stratosfére. Tento jav je taký pravidelný, že sa nazýva „tep srdca atmosféry.“
V tomto roku by sme mali očakávať v Európe nielen vplyv silného El Niña, ale aj východný prúd, čo podľa odborníkov zvyšuje pravdepodobnosť oslabenia alebo dokonca kolapsu polárneho víru.
Nahlásiť chybu v článku