V malom talianskom mestečku dostali obyvatelia zvláštne nariadenie. Takto chcú zvládnuť koronavírus

Lucia Mužlová , TASR

Foto: TASR/AP/Instagram(elenachi05)

Každá krajina rieši kkrízu spôsobenú koronavírusom inak. Island testuje vo veľkom, rovnako je na tom Nemecko. Čím viac testujú, tým lepšie majú poznatky o šírení.

Niektoré mestečká, či už talianske Vo alebo španielska Zahara sa kompletne uzavreli do karantény na niekoľko týždňov. Zabránili tak preniknutiu koronavírusu za hranice obce a boj zatiaľ úspešne zvládajú. Potom je tu talianska obec Canonica d’Adda, ktorá leží v Lombardsku, časti, ktorá je najviac postihnutá nových vírusom.

Od starostu prišlo zvláštne nariadenie, ktoré rovnako zaviedli v Paname. Taliansko a Panama sa však nedajú porovnávať, určite nie politicky. V snahe zabrániť šíreniu koronavírusu tak pristúpila malá talianska obec Canonica d’Adda ležiaca v Lombardsku k nezvyčajnému opatreniu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Stefano (@ste_bamboocha) on

Muži a ženy majú rozdielne nákupné dni

Muži a ženy nebudú môcť nakupovať potraviny v tých istých dňoch v týždni, ale každé pohlavie bude mať vymedzené dni, kedy bude môcť ísť do obchodu. Informovala o tom v stredu agentúra AFP. Ženy tak budú môcť chodiť na nákupy v utorky, štvrtky a soboty, zatiaľ čo muži v ostatné dni. Kto tieto pravidlá poruší, hrozí mu pokuta do výšky 400 eur.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Elena Chiappa 🌹 (@elenachi05) on

Ide o „ochranu verejného zdravia“, povedal starosta obce Gianmaria Ceria. „Musím zabezpečiť verejnú bezpečnosť, hoci si za to vyslúžim kritiku,“ dodal. Cieľom je podľa jeho slov znížiť počet ľudí v supermarketoch.

Podľa jeho údajov v tejto obci so 4400 obyvateľmi ležiacej neďaleko silne zasiahnutého mesta Bergamo doteraz ochoreniu COVID-19 podľahlo 20 ľudí. Bergamo je najviac zasiahnutou oblasťou v Lombardsku, kde prišlo v dôsledku koronavírusu o život viac než 9000 osôb, čo je viac ako polovica všetkých úmrtí v krajine.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Giancarlo Nervi (@giank_nervi) on

Taliansko je so svojou približne 60-miliónovou populáciou v karanténe už viac než mesiac. Obmedzenia v Lombardsku trvajú ešte dlhšie a pre niektoré oblasti označené ako „červené zóny“ platia obmedzenia pohybu obyvateľstva.

Najnovšie články