Vďaka statusu o 1400 eurovej materskej ju pozná každý. Vyspovedali sme maminu, ktorá našla „dieru v zákone“

Lucia Mužlová

Foto: pxhere.com

Mamička, ktorá svojim statusom doslova zasiahla Slovensko. Zrejme nikomu z vás neušiel náš posledný článok venovaný práve materskej dovolenke. Mamička, ktorej meno nebudeme uvádzať zdieľala status, v ktorom objasnila, ako získať materskú vo výške 1400 eur napriek tomu, že ste zarábali len minimálnu mzdu.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: pxhere

Po zverejnení článkov nám prišlo niekoľko správ a emailov, no neboli sme jediní. Ľudia vo veľkom oslovovali aj samotnú mamičku, pokladali jej otázky rôzneho charakteru. Našli sa aj takí, ktorým sa konanie mladej ženy nepáčilo. Aj preto sme sa rozhodli ju kontaktovať. Položili sme jej pár otázok a takto nám ich zodpovedala.

Po zverejnení statusu sa Vám ozvalo mnoho žien. Aké boli ich otázky? Čo ich zaujímalo najčastejšie?

Áno, ozvalo sa mi mnoho ľudí. Veľká väčšina z nich sa na mňa obrátila s otázkami ohľadne vybavenia vyššej dávky materskej, teda ľudia sa na mňa obracali hlavne s pomocou. Len jeden človek mi napísal správu, že vďaka mne sa to teraz všetko zmení. No jemu, aj všetkým ostatným takto verejne odkazujem, že zmena sa deje každý rok. No nie na základe FB statusu jednej maminy. Ale na základe verejnej knihy s názvom Materská od Jozefa Mihála, bývalého ministra práce, ktorá mi bola ťahákom a poskytla aj mne návod na nadobudnutie slušnej výšky materskej.

Pod článkom sa objavilo mnoho komentárov typu, že ľudia na Slovensku bojujú za slušnú budúcnosť svojich detí, a podobné obchádzanie systému ničí všetku snahu. Ako to vnímate vy?

Foto: flickr

Koľko ľudí, toľko chutí. Myslím si, že každý kto má možnosť využiť vyššiu sumu, ju využije. Ak je všetko legálne a dosiahnuteľné, prečo by som si ju nemohla uplatniť? Hnevá sa asi len ten, kto to využiť nemôže alebo nevie. Ale neznalosť zákona neospravedlňuje.

Myslíte si, že dnešné mladé ženy majú dosť informácií o právach aj povinnostiach pred a počas materskej?

Určite nie. A svedčí to o tom aj môj status, jeho zdieľanie a všetky reakcie okolo neho. Myslím, že ani nie je v záujme štátu, aby boli ľudia o svojich možnostiach informovaní. Myslím, že sám bývalý minister práce to povedal najlepšie: „Možno si poviete, že môžete zájsť do Sociálnej poisťovne, kde vám poradia, no nie je to tak. Pracovníci tam majú zákaz poskytovať poradenstvo. Je to smiešne a zároveň aj smutné, že úrad, ktorý by mal človeku poradiť, poskytovať poradenstvo nemôže. Preto som si povedal, že treba urobiť ľuďom službu. Vyznám sa v tom dosť dobre, dokonca ako minister som za niektorými paragrafmi schovaný. Kto iný by mal teda ľuďom pomôcť, keď nie ja? Rád by som mladým rodinám, ktoré plánujú dieťa zdôraznil, aby hľadali informácie. Lebo pri správnom pochopení týchto možností je to niekoľko tisíc eur naviac pre rodinu. Nepostavíte si síce za to dom ani nesplatíte hypotéku, ale pár tisíc naviac rodinnému rozpočtu pomôže.“

Keď ideme osobne na úrady, väčšinou sa stretneme skôr s negatívnym prístupom, zamestnanci na nás nemajú dosť času, odbijú nás, odkážu na internet a zákony. Kde by mladé maminy alebo ženy, ktoré sa chystajú na materskú mali hľadať potrebné informácie?

Na internete je dnes všetko. Stále verím, že človek, ktorý chce, dokáže nájsť všetko. Bol to aj náš príklad s manželom, hľadali sme a našli sme. No väčšine ľudí vyhovuje byť pasívnymi a sťažovať sa na všetkých a všetko okolo seba. No to už nie je môj problém. Kto je chytrý, využije rady alebo si naštuduje knihu od Mihála. Samozrejme, mať vyššiu materskú nie je povinnosť, je to len možnosť, ktorú buď využijete alebo nie. Tak to platí vo všetkom.

A na záver

Foto: Public Domain Pictures

Mám veľkú radosť, že sa tieto informácie dostali k tak veľkému počtu ľudí. Som presvedčená, že ak človek niečo vie, mal by sa s tým podeliť s ostatnými. A preto som to aj tak verejne napísala na Facebook. Nešlo mi o chválenie sa, no o zdieľanie. Som tiež šťastná, že mám takú výšku materskej, no určite na nej nie som závislá. Som v prvom rade mama, no som aj podnikateľka a materská pre mňa nie je jediný a nutný zdroj príjmu, ako ste mnohí z vás písali. Jednoducho som si prečítala odbornú knihu a využila z nej rady ministra. To je všetko.