Veľký prehľad zmien v príspevkoch: Od júla 2022 si tisíce Slovákov prilepšia

SITA , Kristína Hagarová

Foto: maxpixel

Od júla 2022 prichádza do platnosti množstvo zmien. Tisíce Slovákov si tak môžu prilepšiť, hoci mnohí s pomocou pri zdražovaní vôbec nie sú spokojní.

Od júla 2022 sa mení životné minimum, daňový bonus na dieťa a seniori dostanú 13. dôchodok predčasne. Pozrite si veľký prehľad.

Daňový bonus

Suma prídavku na nezaopatrené dieťa, ktorý štát vypláca do 25 rokov veku dieťaťa, vrastie zo súčasných 25,88 eura na 30 eur. Súčasne sa zvýši aj daňový bonus na deti nad 15 rokov veku na 40 eur a na deti do 15 rokov veku na 70 eur.

Foto: unsplash

Vyplýva to zo zákona o financovaní voľného času dieťaťa, ktorého časť nadobudne účinnosť od 1. júla tohto roka. V súčasnosti daňový bonus na deti vo veku do šiestich rokov dosahuje 47,14 eura, na deti vo veku od 6 do 15 rokov je to 43,60 eura a na deti nad 15 rokov 23,57 eura. Zvýšenie prídavku na dieťa a daňového bonusu rodiny s nezaopatrenými deťmi pocítia prvýkrát v auguste.

Životné minimum

Životné minimum na dospelú osobu sa od 1. júla tohto roka zvýši o 7,5 %, teda o 16,36 eura na 234,42 eura. Vyplýva to z opatrenia ministerstva práce a sociálnych vecí, ktoré nadobudne účinnosť od 1. júla tohto roka. Na zvýšenie životného minima je naviazaných viacero dávok či daňové zvýhodnenia.

Foto: pixabay

Nahor pôjde aj suma minimálneho predčasného dôchodku, príspevkov na vykonávanie absolventskej praxe a na aktivačnú činnosť formou dobrovoľníckej služby, príspevkov na podporu náhradnej starostlivosti či maximálna suma náhradného výživného od štátu. Všetky tieto dávky, rovnako ako životné minimum, stúpnu o 7,5 %.

13. dôchodok

Trinásty dôchodok dostanú penzisti zo Sociálnej poisťovne už v júli tohto roka. Nepôjde tak o predvianočnú dávku, ktorú im poisťovňa v minulých rokoch vyplácala až v novembri. Skorším vyplatením trinástej penzie vláda reaguje na rekordnú infláciu na Slovensku. Suma trinásteho dôchodku predstavuje od 50 eur do 300 eur.

Výška trinástej penzie sa počíta podľa zákonom stanoveného vzorca. Čím je mesačný dôchodok vyšší, tým je trinásta penzia nižšia. Penzisti s najvyššími dôchodkami dostávajú trinástu penziu v sume 50 eur. V júli tohto roka pôjde o tých dôchodcov, ktorých penzia presiahne 928,90 eura.

Sumu 13. dôchodku si môžete vypočítať pomocou kalkulačky TU.

4
Komentovať