Viac nakazených ako má Čína za jeden deň. V Českej republike evidujú 94 prípadov koronavírusu

TASR

Foto: TASR/AP

V Českej republike momentálne evidujú 94 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Počas stredy stúpol počet o 31, čo je väčší nárast ako aktuálne za deň v Číne. S odvolaním sa na české ministerstvo zdravotníctva o tom informoval spravodajský server Novinky.cz.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že počet nakazených sa v priebehu noci nezvýšil a stále je nakazených 94 ľudí. Päťsto ďalších otestovaných malo negatívny výsledok.

FOTO TASR – Jaroslav Novák

Český premiér Andrej Babiš vo štvrtok poprel špekulácie, ktoré kolujú na sociálnych sieťach, že by sa mala uvaliť karanténa na Prahu a uzavrieť obchody.

„Niekto šíri po Facebooku nepravdivú správu, že budeme zatvárať obchody. Nie je to pravda, nič také sme nepovedali a neplánujeme. Mrzí ma, že sa niektorí ľudia takto správajú. A ďalšia nepravdivá informácia, ktorú niekto šíri, je, že má byť zajtra (v piatok) vyhlásená karanténa Prahy. Nie je to pravda,“ napísal Babiš v noci na Twitteri. Neskôr vo štvrtok by mal ďalšie opatrenia proti šíreniu nákazy oznámiť český kabinet.

Pražský taxikár v stredných rokoch, ktorý jazdil pre spoločnosť Uber, odviezol za tri dni najmenej 90 ľudí. Podľa informácií TV Nova je taxikár, u ktorého sa nákaza potvrdila pred niekoľkými dňami, hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti v Prahe. Podľa TASR mal nakaziť ďalších 10 ľudí.

Zdravotný stav ženy vo veku 48 rokov z Brna, ktorá bola takisto vo vážnom stave, je stabilizovaný, uviedol podľa portálu Novinky.cz riaditeľ tamojšej fakultnej nemocnice Jaroslav Šterba.

„Je tu oveľa viac osôb, ktoré sa vrátili z Talianska, kde má ochorenie (COVID-19) masívny priebeh. Ľudia, ktorí sa tam rozhodli ísť, riskovali, že sa nakazia. Máme veľa nakazených kontaktov a ich sekundárnych kontaktov,“ zdôvodnil prudký nárast infikovaných námestník českého ministerstva zdravotníctva Roman Prymula, ktorého citoval portál ČT24.

Najnovšie články