Meteorológovia opäť prehodnotili predpovede na zimu 2023/2024. Všetko môže byť celkom inak

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

V poslednej dobe sa objavilo množstvo rôznych predpovedí na zimu. Hoci je to ešte stále dlhodobá predpoveď a nie je jasné, ako bude počasie prebiehať, niektorí meteorológovia predpovedajú tuhú zimu. Iní zase hovoria o teplotných priemeroch.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako píše portál TVNoviny, tuhá zima sa s určitosťou nedá očakávať. Na globálne počasie totižto budú vplývať skutočne silné faktory. Ako informuje Severe Weather Europe, silnú zimu môže spôsobiť jav El Niño. Počasie však môže ovplyvniť aj fenomén, ktorý sa nazýva indicko-oceánsky dipól (IOD). Prezývajú ho aj indický Niño.

Aká bude tohtoročná zima?

Anomáliu v Indickom oceáne tvoria dva póly, medzi ktorými je nerovnováha. Existujú dve fázy – pozitívna a negatívna, pričom svet je momentálne v pozitívnej, ktorá je veľmi silná. Je pritom druhou najsilnejšou za posledných 25 rokov. Vrchol dosiahne na konci jesene. Kým v USA prispieva k nižším teplotám, v Európe spôsobuje zimu, ktorá je teplá a vlhká.

Pre nás to znamená, že kým El Niño môže priniesť tuhé mrazy, pozitívna fáza IOD pomáha miernemu a vlhkému priebehu zimy. Ako to bude prebiehať v Európe, sa zatiaľ nedá povedať, môže to však zmeniť doterajšie predpovede na zimu.

Najnovšie články