Sociálna poisťovňa začína vyplácať diskriminovaných dôchodcov. Pozrite sa, či sa to týka aj vás

Hyriaková Kristína

Foto: maxpixel

Parlament musel naprávať chybu voči diskriminovaným dôchodcom, ktorí nemohli odísť do dôchodku skôr. Teraz im vypláca kompenzácie, iní zase odídu do dôchodku skôr.

Informoval o tom portál TVnoviny. Kým sociálna poisťovňa sľubovala, že kompenzácie vyrieši do roku 2022, nakoniec začala s vyplácaám skôr. Ide o dôchodcov, ktorí vychovali deti, no dôchodkový vek im nebol znížený. Parlament napokon od januára tohto roka dôchodkový vek upravil a zmenil.

Týka sa to aj vás?

Ako uvádza Sociálna poisťovňa na svojom webe, mnohí ľudia nevedia či majú na kompenzáciu automatický nárok. Preto uverejnili podrobné informácie o tom, koho sa to týka.

Foto: pixabay

„Pravidlá spôsobu kompenzácie a okruh poistencov stanovuje zákon o sociálnom poistení, ktorý od 1. januára 2021 nanovo definoval určovanie dôchodkového veku. Kompenzáciu možno priznať iba tým, ktorým sa podľa novej právnej úpravy dôchodkový vek zmenil. Niektorým ženám sa však nezmenil. Ide o ženy narodené v rokoch:

Záleží od viacerých vecí

1957 – 1958, ktoré vychovali tri a viac detí,
1959 – 1963, ktoré vychovali päť a viac detí.
Zároveň platí, že nárok na kompenzáciu má len ten poistenec, ktorý by novo určený vek bol dosiahol pred 1. januárom 2021, teda v období, kedy mu v tom čase účinný zákon určoval neskorší vek odchodu do dôchodku. Tí, ktorí dovŕšili dôchodkový vek až po 31. decembri 2020, už do dôchodku môžu ísť skôr, a to od veku, ktorý platí podľa nových pravidiel. Zákon im preto nepriznáva nárok na kompenzáciu. Tým, ktorým kompenzácia patrí, ju Sociálna poisťovňa priznáva automaticky, netreba o nič žiadať.“

Ak si chcete vypočítať, kedy pôjdete do dôchodku, môžete zadať informácie do kalkulačky TU.

Najnovšie články