Ranné sledovanie sociálnych sietí a umývanie zubov hneď po jedle. Toto je 8 ranných zlovykov, s ktorými by ste sa mali navždy rozlúčiť

Banana

Každý má ráno svoje zaužívané rituály a zvyky, ktoré denne praktizujeme si často ani neuvedomujeme. V zhone každodenných povinností a úloh sa nezamýšľame nad správnosťou alebo dôsledkami nášho konania, a aj keď si nemusíme priamo škodiť, mnoho vecí sa dá zmeniť k lepšiemu. Piť kávu na raňajky? Ako to je so stravou? Nasledujúce tipy vás iste donútia sa zamyslieť nad stereotypom.

Máte ráno svoje zvyky, bez ktorých by váš deň začínal prinajmenšom podivne? Svoje rituály môžete mierne pozmeniť a urobiť pre seba niečo dobré. Vaše telo i myseľ vám iste poďakuje.

Nezabúdajte na rannú sprchu

pixabay.com

Väčšina ľudí sa vyhovára, že ráno na sprchu jednoducho nie je čas. 5 minút navyše vás však nezabije a rozhodne tým prospejete svojmu telu. Ráno je totiž mozog pripravený pracovať, no potrebuje dostatočne silný vonkajší impulz. Sprcha na osvieženie a prebudenie je oveľa lepší nápad ako káva. Dodá vám energiu a vy sa budete cítiť oveľa sviežejšie. Ak chcete rannú sprchu priviesť do dokonalosti, zadovážte si nejakú príjemnú vôňu, ktorá vás skutočne nabudí a pošteklí vaše zmysly. Vône vedia veľmi dobre stimulovať.

Radšej studenú ako horúcu

pixabay.com

Ak už je reč o sprche, ráno by ste si mali radšej dopriať chladnejší budíček. Nielen že je otužovanie vynikajúcim spôsobom, ako si zvýšiť obranyschopnosť, studená voda navyše nevysušuje pokožku. Teplú sprchu si radšej doprajte večer, po namáhavom dni. Upokojí, zníži stres a pomôže aj pri problémoch so zaspávaním. Studená alebo aspoň chladnejšia sprcha vás do nového dňa doslova vystrelí a dokázateľne zlepšuje činnosť mozgu. Potešujúce je i zistenie vedcov, že ľudia, ktorí sa sprchujú studenou alebo chladnejšou vodou schudnú za rok o 4 kg viac, ako ostatní.

Nebuďte otrokom sociálnych sietí

pixabay.com

Pre veľa ľudí je ranným rituálom kontrola facebooku, instagramu alebo pracovných mailov. Takto si však predlžujete svoju pracovnú dobu alebo si myseľ zbytočne zamestnávate životmi ostatných ľudí. Namiesto fotiek a komentárov iných ľudí sa venujte svojmu životu. Začnite deň chvíľou pre seba a čas radšej strávte s deťmi, manželom, pustite si dobrú energickú hudbu alebo sa viac venujte príprave fantastických raňajok.

Pripravte si pracovné oblečenie

pixabay.com

V rannom zhone na nálade isto nepridáva zdĺhavý výber oblečenia. Najmä pre ženy je to stresujúca chvíľa a skúšanie rôznych kombinácii môže zabrať dosť času i nervov. Vyčleňte si v skrini alebo šatníku miesto na pracovný odev. Majte ho vždy vyžehlený a zavesený na vešiakoch. Staviť môžete aj na klasiku – biele košele a sukne, či nohavice. Zbytočne veľký výber oblečenia a mnoho alternatív dokáže vyviesť z miery hádam každého.

Raňajky bez cukru?

pixabay.com

Veľa ľudí si na raňajky pripravuje kašu z ovsených vločiek alebo množstvo ovocia. Aj keď ide o zdravé potraviny, v tejto podobe by nemali tvoriť naše prvé jedlo dňa. Na lačný žalúdok tak prijmeme množstvo cukru, ktorý nám síce dodá energiu ale jej pokles je potom veľmi náhly. Raňajky by okrem sacharidov mali obsahovať viac bielkovín a tiež tuky, preto je taký kúsok pizze ešte lepšou voľbou ako samotná ovsená kaša s ovocím. Kombinujte tvaroh, šunku, zeleninu, ovocie a pečivo alebo vločky, aby ste vytvorili vyvážený súbor bielkovín, sacharidov aj tukov a vlákniny.

Neumývajte si zuby ihneď po jedle!

pixabay.com

Nechceme vás nahovárať na nehygienický spôsob žitia, no mali by ste zabudnúť na čistenie zubov bezprostredne po jedle. Najmä citrusové plody, sóda alebo určité druhy ovocia dokážu kvôli obsahu kyseliny fosforečnej a kyseliny citrónovej na chvíľu narušiť sklovinu. Ústa by ste si preto mali vypláchnuť len čistou vodou alebo si priestor medzi zubami ošetriť zubnou niťou či špeciálnou kefkou. Zbavíte sa tak zvyškov jedla a zuby si môžete umyť pastou najmenej 30 minút po jedle.

Kávu až neskôr

pixabay.com

Aj keď je šálka kvalitnej voňavej kávy po prebudení na nezaplatenie, mali by ste sa tomuto zvyku vyhnúť. Čierna káva ihneď po prebudení zvyšuje hladinu hormónu kortizolu, ktorý človeka približuje k stavom miernej úzkosti. Gastritída je druhým dôvodom, prečo nepiť čiernu kávu na lačný žalúdok. Počkajte s týmto zvykom aspoň tri alebo štyri hodiny po prebudení. Ak sa bez kávy cítite naozaj ospalo, radšej si dajte studenú sprchu, ktorá je omnoho účinnejšia.

Neustieľajte posteľ

pixabay.com

Nie, nejdeme vás presviedčať, aby ste mali doma neporiadok. Počkajte však s upratovaním postele aspoň chvíľu. Perinu by ste mali nechať odkrytú a posteľ nechať „vychladnúť“ pri otvorenom okne. V noci totiž textílie absorbujú náš pot, odumreté časti pokožky a rôzne mikročastice. Ráno je teda vhodné periny, vankúš a prádlo akoby „vyvetrať“ a až potom posteľ ustlať.

Sú pre vás tieto zvyky cudzie alebo ich naopak pokladáte za súčasť každodenného života? Bez čoho si svoje ráno neviete predstaviť vy? Podeľte sa s nami o vaše názory v komentároch.

Pozri aj: Radiátor v obývačke nevyzeral pekne a chcela som ho zakryť. Kamarátka prišla s nápadom, ktorý je tak úžasný, že ho budete chcieť tiež

zdroj: Jana, adme.ru

Najnovšie články