Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR avizoval potenciálne zmeny v dôchodkoch. Tie by sa týkali najmä veku, v ktorom ľudia odchádzajú do dôchodku.
Na Slovensku sa otvorí veľká odborná diskusia o opätovnom zavedení dôchodkového stropu, nastaviť by sa mal aj v závislosti od náročnosti povolania. Inšpirovať sa pritom môžeme v Českej republike. Uviedol to v pondelok minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD) po rokovaní s českým ministrom práce a sociálnych vecí Marianom Jurečkom v Bratislave.
Dôchodkový strop na základe povolania
„Musím priznať, že Česká republika nás inšpirovala nejakými časťami svojej novej dôchodkovej reformy. Na Slovensku bol za predchádzajúcej vlády zrušený dôchodkový strop, ktorý sme my predtým zaviedli a nás teda zaujalo to, že v Českej republike sa bude zavádzať dôchodkový strop v závislosti od náročnosti povolania,“ priblížil Tomáš. Ľudia, ktorí vykonávajú najnáročnejšie práce, by tak mali odchádzať do dôchodku skôr ako ostatní.
Nie je to pritom prvýkrát, čo vláda hovorí o takýchto zmenách v dôchodku. Ako sme vás informovali v článku, v roku 2020 reforma OĽANO zrušila vekový strop odchodu do dôchodku – 64 rokov a odchod do dôchodku zaviedla podľa strednej dĺžky života alebo teda na základe počtu odpracovaných rokov. Minister práce Erik Tomáš avizoval, že terajšia vláda by chcela vekový strop kategorizovať podľa povolaní s tým, že manuálne zamestnaní ľudia by tak odišli do dôchodku skôr ako tí, ktorí pracujú v korporátnej sfére.
Skrátenie lehôt
S českým rezortným partnerom riešili viaceré praktické otázky, napríklad lehoty priznávania dôchodkov na českej a slovenskej strane. „Mnohí občania, či už ČR alebo SR, majú kombinované dôchodky a niekedy, keď sa má priznať tá druhá časť dôchodku, ako keby to trvalo dlhšie, ako má. Pozreli sme sa na tú situáciu, vyhodnotili sme to a urobíme maximum pre to, aby sme tie lehoty čo najviac skracovali, aby časti dôchodkov z toho druhého štátu boli priznávané čo najrýchlejšie,“ zdôraznil Tomáš.
Slovensko sa podľa neho môže inšpirovať v ČR aj v oblasti sociálnych služieb. Na Slovensku sa pripravuje veľká reforma v tejto oblasti, ktorá by mala platiť od roku 2026. Česká republika pritom už používa model, ktorý by mal fungovať aj u nás.
„Po novom by mala odkázaná osoba dostať jeden príspevok a ona sa rozhodne, na akú službu ho použije. Či ho použije na opatrovanie vo svojom prirodzenom prostredí, teda svojimi príbuznými alebo prostredníctvom terénneho pracovníka, alebo na opatrovanie v pobytovom zariadení sociálnych služieb,“ vysvetlil Tomáš s tým, že zástupcova slovenského ministerstva práce by sa mali ísť pozrieť do Česka, ako tento model funguje v praxi.
Nahlásiť chybu v článku