Vo veku 94 rokov zomrel významný slovenský herec, držiteľ Pribinovho kríža II. triedy

Lucia Mužlová

Foto: pixabay.com

Vo veku 94 rokov zomrel divadelný, filmový, televízny a rozhlasový herec Andrej Mojžiš. TASR to potvrdilo Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Radoslav Kuric (@radokuric) on

Mojžiš získal Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy o kultúrny rozvoj SR, bol držiteľom Ceny Jozefa Kronera za celoživotné dielo a ďalších ocenení. Diváci si ho mohli pamätať z desiatok filmov, inscenácií či minisérií, napríklad z filmov Drak sa vracia, Tábor padlých žien či Nedodržaný sľub. Na javisku vytvoril vyše 160 postáv, účinkoval aj v spevohre v Banskej Bystrici. Pracoval tiež v rozhlase.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Radoslav Kuric (@radokuric) on

Andrej Mojžiš sa narodil v roku 1925 v Kremnici a zomrel včera vo Zvolene. V zvolenskom divadle pôsobil od roku 1953 a bol mu verný napriek ponukám, ktoré prišli. Mal mimoriadne pekný hlas, preto si ho obľúbili mnohí poslucháči rozhlasu, no počuť ste ho mohli aj v dabingu. Hral v desiatkach slovenských filmov a samozrejme v stovkách divadelných hier.

Majstrovstvo Andreja Mojžiša bolo odmenené viacerými vyznamenaniami a cenami:

  • V roku 2000 sa stal držiteľom Ceny Jozefa Kronera za celoživotné dielo
  • V roku 2008 získal cenu Čestný Motýľ za celoživotný prínos pre DJGT
  • V roku 2009 získal cenu Kvet kultúry a umenia BBSK
  • Dňa 1. januára 2007 prevzal z rúk prezidenta SR Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky.

Najnovšie články