Všetko zistili až po 20 rokoch. V pôrodnici spravili obrovskú chybu, vymenili bábätká

SITA

Foto: unsplash

Španielske zdravotnícke úrady pripisujú vinu za výmenu detí v pôrodnici pred takmer dvadsiatimi rokmi „ľudskej chybe“. Jedno z dievčat, ktoré v nemocnici odovzdali nesprávnym rodičom, náhodou vďaka testu DNA zistilo, že nie je dcérou svojich predpokladaných rodičov.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Bola to ľudská chyba a my sme nedokázali zistiť, kto za ňu nesie zodpovednosť,“ vyjadrila sa počas utorkovej tlačovej konferencie Sara Alba, zdravotnícka šéfka španielskeho regiónu La Rioja. „Systémy v tom čase boli iné a neboli natoľko zautomatizované ako dnes,“ poznamenala ďalej a zároveň uistila, že v súčasnosti už by sa to nemohlo stať.

Obe boli v ikubátoroch

Tlačová konferencia sa uskutočnila po tom, ako o výmene v utorok informovali miestne noviny. Novorodencov zamenili v nemocnici v La Rioje v roku 2002 po tom, ako sa narodili s päťhodinovým rozostupom. Obe dievčatá boli v inkubátoroch, pretože sa narodili s nízkou hmotnosťou.

V súčasnosti 19-ročná mladá žena, ktorá na zámenu prišla ako prvá, požaduje od miestnych úradov odškodné tri milióny eur. Druhú ženu, ktorá tiež skončila u nesprávnych rodičov, už podľa novín o zámene informovali. Totožnosť ani jednej z nich nezverejnili.