S klesajúcimi teplotami a nástupom jesene sa už neodmysliteľne spája práve rosenie okien. To mnohých ľudí rozčuľuje. Ako sa tohto problému čo najrýchlejšie zbaviť?
Plastové okná majú ohromnú výhodu, no neznamená to, že nepredstavujú aj nejaký problém. Vždy ich však môžete vyiešiť. Hlavnou výhodou plastových okien v porovnaní s drevenými je, že neprepúšťajú vzduch. K roseniu okien dochádza, keď je rozdiel medzi vnútornou a vonkajškou teplotou. Keď je nahromadená vlhkosť v miestnosti, usadzuje sa na najchladnejších predmetoch, v tomto prípade sklo, rám a parapet.
Samozrejme, môže sa stať aj to, že chyba je v oknách. Ak sa vám na skle objavia kvapôčky vody, mali by ste začať premýšľať o tepelnej izolácii. Jednou z príčin kondenzácie preto môže byť práve nedostatočné zateplenie. Ak sa však voda hromadí iba na okne, je potrebné možno zvýšiť teplotu samotného skla, aby nebol rozdiel taký ostrý a vlhkosť sa nebude hromadiť.
Čo môže spôsobiť zahmlievanie a rosenie?
V prvom rade však určite nezabúdajte na správne vetranie. Pokiaľ to nie je dostatočné, rosenie okien sa jednoducho objaví. Možno ste o tom nevedeli, ale aj fakt, že sa potíte a dýchate, prispieva k roseniu okien. Samozrejmosťou sú aj ďalšie faktory, ako napríklad rastliny, sušenie bielizne, práca s vodou a podobne.
Vetrajte nárazovo
V zime sa snažte vetrať nárazovo, okná otvorte dokorán aspoň trikrát denne po dobu približne 5 minút. Dlhšie však určite nevetrajte, pretože počas vykurovacej sezóny dochádza k únikom tepla a k ochladzovaniu stien, čo znamená, že byt sa bude potom vykurovať dlhšie a vy miniete viac peňazí.
Ako správne kúriť?
Skúste taktiež viac zakúriť, pretože teplý vzduch udrží väčší objem vodných pár. Zdroje tepla (teda radiátor) neprekrývajte príliš širokou parapetnou doskou, pretože potom sa teplý vzduch nedostane k celému oknu. Vytiahnite žalúzie, ktoré zvyknú brániť správnej cirkulácii vzduchu. Počas najchladnejších nocí majte vnútorné žalúzie určite vytiahnuté.
Nahlásiť chybu v článku