7 skvelých návodov, ako zafarbiť veľkonočné vajíčka, pri ktorých nepotrebujete štetec ani nálepky. Stačiť vám bude voda a pár šikovných trikov!

Mary

Jar je jedným z najkrajších období roka, do ktorého patrí aj Veľká noc a s ňou spojená jarná výzdoba. Farbenie vajec na privítanie Veľkej noci je nádherná tradícia, ktorú si pamätáme už od detstva snáď všetci. Je to aktivita, pri ktorej sa zíde celá rodina a všetci si vychutnávame spoločné chvíle pri zdobení. Táto činnosť je nielenže balzamom na dušu, ale aj skvelým spôsobom, ako rozvinúť svoj fantáziu a kreativitu.

Článok pokračuje pod videom ↓
jar 1
takprosto.cc

Farbenie či ozdobovanie veľkonočných vajec nie je vôbec ťažké a zvládnu to aj tí najmenší členovia rodiny. Prinášame vám osem zaručených tipov, ako ozdobiť kraslice tak, aby ste sa pri tejto činnosti príliš nezapotili, ale aby ste boli z výsledku o to viac nadšení.

Harlequin

Veľmi jednoduchý spôsob, ako nafarbiť vajíčka, je práve technika Harlequin. Vajce obaľte do cibuľových šupiek tak, aby bolo celé zakryté. Následne dajte vajce aj so šupkami do gázy alebo do starej pančuchy a vložte do hrnca s vodou.

Ak chcete mať živšie farby, do hrnca s vodou pridajte potravinárske farbivo. Vajcia varte v hrnci tak, aby boli úplne zaliate vodou, aspoň 30 minút. Potom vajcia vyberte z gázy či z pančuchy, odlepte cibuľové šupy a opláchnite studenou vodou.

jar 2
takprosto.cc

Ďalším skvelým jednoduchým spôsobom, ako ozdobiť vajcia, je zdobenie s názvom Merle. Do hrnca s vodou nalejte olej a potravinárske farbivo. Do hrnca dajte dostatok oleja, aby sa vám na povrchu vody vytvorili mastné kruhy.

Do takto pripravenej zmesi potom len dajte variť vajcia. Tu platí, že čím viac oleja dáte, tým výraznejší mramorový efekt dosiahnete. Po tom, ako máte kraslice sfarbené, postriekajte ich lakom, aby sa na nich lepšie udržala farba.

jar 3
takprosto.cc

Farbenie s listami

Táto technika je veľmi podobná predošlej. Pripravte si hrniec s vodou, do ktorého nalejte ľubovoľné potravinárske farbivo. Vajce dajte do pančuchy, ale pridajte do nej aj list. Vajce následne nechajte povariť a vznikne vám takýto krásny ornament.

jar 4
takprosto.cc

Kraslice z hodvábnej tkaniny

Ak máte doma staré kravaty či šatky, ktoré už nebudete používať, ale je vám ich ľúto vyhodiť, pretože majú krásny vzor, nemusíte zúfať. Efektívne ich viete využiť na zdobenie kraslíc. Šatku postrihajte na dostatočne veľké kúsky. Vajce do látky zabaľte a zaviažte stužkou, aby sa látka od vajíčka neodlepila. Takto pripravené vajcia potom len dajte variť do hrnca s vodou a máte hotovo. Jednoduché nenáročné zdobenie je skvelou alternatívou najmä keď nemáte veľa času. Dávajte si však pozor, na tento typ zdobenia je najlepšie použiť hodvábnu šatku.

jar 5
takprosto.cc

Farebné kraslice pomocou nitky

Tento druh zdobenia je trochu dlhší a náročnejší ako tie ostatné, ale výsledok stojí naozaj za všetku námahu. Vajíčko pevne obmotávajte niťou (môžete použiť jednu alebo viac farebných kombinácií). Ak máte vajce omotané, dajte ho do hrnca s vodou variť na niekoľko minút. Potom vajce vyberte, odstráňte niť a máte dokonalé kraslice.

jar 6
takprosto.cc

Kraslice na štýl ombré

Stále populárnejším druhom zdobenia veľkonočných vajec je práve typ ombré. Tento druh zdobenia je síce veľmi jednoduchý, ale výsledok je úžasný. Vajce vložte do nádoby, kde máte pripravené potravinárske farbivo a vodu. Po 2 minútach prilejte ďalšiu vodu, po 2 minútach zasa prilejte vodu a takto ju prilievajte, až kým nebude vajce úplne ponorené. Tento trik vám zaručí prekrásnu ombré kraslicu.

jar 7
takprosto.cc
jar 8
takprosto.cc

Použite čipku

Veľmi jednoduchý spôsob, ako dodať krasliciam nezvyčajný vzor, je použiť čipku. Vajíčka obaľte čipkou a ponorte do potravinárskeho farbiva. Vajíčko potom vyberte, odstráňte látku a zaujímavú kraslicu máte na svete.

jar 9
takprosto.cc

Farbenie s voskom

Vajcia najprv nafarbite základnou farbou a počkajte kým úplne neuschne. Vezmite si sviečku a pokvapkajte vajce horúcim voskom. Špajdľou potom vytvárajte rôzne vzory. Ak vosk úplne uschol, ponorte vajce do ďalšej farby. Nechajte opäť uschnúť a nevšedné kraslice sú hotové.

jar 10
takprosto.cc

Pri zdobení kraslíc vašu fantáziu určite neobmedzujte. Môžete si do zdobenia pridať trblietky, kamienky, viac farieb či stužky. Veľká noc je nádherné obdobie, kedy už vonku všetko kvitne a slnko svieti takmer každý deň. Tak prečo si trochu jarnej atmosféry nepreniesť aj dovnútra? Dajte nám vedieť, ktorá technika sa vám zapáčila najviac.

zdroj: babskeveci.sk (Marianna), takprosto.cc

Najnovšie články