12 skvelých trikov, ktoré pomôžu udržať vašu zeleninu a ovocie vždy čerstvé

Lucia Mužlová

Určite ste už aj vy pozreli do chladničky alebo do skrinky a zistili ste, že ovocie či zelenina nie sú už také čerstvé a možno dokonca ani jedlé. Mnoho z nás robí pri uskladňovaní chyby a často sa potom jedná o plytvanie potravinami, no aj našimi financiami. Existuje mnoho spôsobov ako sa vyhnúť takýmto situáciám. Tu sú niektoré z nich, vďaka ktorým ostane vaša zelenina či ovocie dlho čerstvé.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pred uskladnením neumývajte

zeleninaovocie1
Natalie Maynor

Aj vy ovocie, či zeleninu hneď umývate? Nerobte to. Ak je veľmi špinavá, stačí ju pretrieť handričkou. Umývanie môže odstrániť prirodzenú obranu proti plesniam a hnitiu. Ovocie a zeleninu samozrejme umyte, ale len pred samotnou konzumáciou.

Ovocie a zelenina dávajú prednosť suchému prostrediu

zeleninaovocie2
marinmamacooks.com

Vlhkosť  už sama o sebe indikuje pleseň. Dobrým trikom je, do nádoby s ovocím, či zeleninou umiestniť papierovú servítku alebo utierku. Tá absorbuje prebytočnú vlhkosť.

Ako skladovať avokádo?

zeleninaovocie3
wikihow.com

Nezrelé avokádo by malo byť umiestnené v hrubom papierovom sáčku alebo by malo byť zabalené v novinách a uchovávané pri izbovej teplote, až kým nedozreje. Potom ho vložte do plastového vrecúška a nechajte ho v chladničke.

Niektoré druhy nepatria do chladničky

zeleninaovocie4
allyou.com

Paprika, uhorky, paradajky by mali byť skladované pri izbovej teplote. Paprika v chladničke stráca svoju pružnú konzistenciu, kým paradajky a uhorky môžu nadobudnúť trochu slizký povrch. Ovocie a zelenina by nemali byť uchovávané v chladničke, kým nie sú zrelé. V opačnom prípade zhnijú oveľa rýchlejšie.

Zabaľte stonky banánov

zeleninaovocie5
somewhatsimple.com

Ak sú banány uchovávané v chladničke, rýchlo sčernejú a stratia svoju chuť. Najlepšie je ich skladovať pri izbovej teplote a so stonkou zabalenou vo fólii.

Ovocie a zelenina by mali byť v najteplejšej časti chladničky

zeleninaovocie6
popsugar.com

Čím nižšia je teplota, tým ťažšie je udržať arómu a čerstvosť ovocia a zeleniny. Ak už teda skladujete ovocie a zeleninu v chladničke a chcete, aby chutili skvele dlhší čas, uložte ich v chladničke na miesto, kde je teplota o niečo vyššia, väčšinou naspodku.

Niektoré druhy nemôžu byť vedľa seba

zeleninaovocie7
mihaienasel.ro

Niektoré druhy ovocia a zeleniny začnú aktívne uvoľňovať etylén, keď začínajú zrieť. Medzi takéto druhy patria banány, marhule, melóny, hrušky, slivky, mango a paradajky. Iné druhy ovocia a zeleniny sú na etylén citlivé, ako napríklad jablká, baklažán, melón, zemiaky, tekvica, mrkva a brokolica. V prípade, že ich umiestnite vedľa seba, začnú rýchlejšie hniť.

Cibuľa a zemiaky by nemali byť spolu

zeleninaovocie8
deringhall.com

Ak ukladáte cibuľu a zemiaky na jedno miesto, zemiaky začnú kvitnúť a časom sú nepoužiteľné.

Cesnak a cibuľa milujú tmu

zeleninaovocie9
theyummylife.com

Najlepší priateľ cesnaku a cibule je tma. Ak nemáte tmavý priestor, kam by ste ich umiestnili, dajte ich do papierových tmavých vrecúšok s otvormi.

Jablká a zemiaky sa k sebe hodia

zeleninaovocie10
ao.com

Ak ku zemiakom pridáte jedno či dve jablká, ostanú dlhšie čerstvé.

Brokolica a karfiol milujú vlhkosť

zeleninaovocie11
wikihow.com

Brokolica bude oveľa chutnejšia, ak jej odrezok dáte do vody a vrch prikryjete vlhkou utierkou. Vodu by ste mali pravidelne meniť a utierka by mala byť nonstop vlhká. Karfiol zabaľte do vlhkej utierky, alebo do plastového obalu s dierkami.

Paradajky smerom nahor

zeleninaovocie12
fullplateliving.org

Paradajky by ste mali skladovať otočené zelenou časťou nahor. Zelenou časťou mám na mysli prehĺbený stred, kde bola stonka. Oblasť okolo stonky je najchúlostivejšie časť paradajky. Presne tam sa začínajú rozkladacie procesy. Ak ich umiestnite stonkou nahor, budú dlhšie čerstvé.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), brightside.me

 

Najnovšie články