Kamarátka sadí cibuľky tulipánov vždy v decembri. Na parapete jej do jari vykvitne hotový záhon kvetov a toto je jej tajomstvo

Monizz

O prvých jarných dňoch je síce ešte skoro diskutovať, no ak milujete čerstvé kvety, mali by ste o tejto téme začať pomaly uvažovať. Nádherné živé kvetinárstvo rovno na parapete môžete mať aj vy, ak sa budete držať niekoľkých rád.

pixabay.com

Nie každý má to šťastie, aby sa mohol pýšiť dokonalou záhradou. Mnohí ľudia prežijú celý život v bytoch, čo však neznamená, že musia byť o niektoré krásy automaticky ochudobnení. Vytvorte si záhon jarných kvetov na parapete aj vy a do jari budete mať v izbách hotové kvetinárstvo.

Tulipány na okne

Ak ste to ešte nikde nevideli a nikdy o tom ani nepočuli, nezahadzuje túto myšlienku, keď vám čo i len trošku zavŕtala v hlave. Pripravte si cibuľky tulipánov a vyberajte nízko rastúce odrody. Sú ideálne pre začínajúcich záhradníkov a v praxi sa stane len málokedy, že by nevyrástli v nádherné kvety.

pixabay.com

Tulipán je kvet charakteristický a známy obdobiami kvitnutia a hibernácie.  Do kvetináča si vyberajte veľké a pekne tvarované cibule, namočte ich na 20 minút do vody. Pokojne môžete aj do slabého roztoku vody a manganistanu draselného.

Črepník by mal byť plytší a širší. Vyplňte ho čerstvou zeminou z obchodu a neutláčajte. Zemina musí dýchať, inak sa kvety nemusia pretlačiť von. Na 1kg zeminy dajte 1 čajovú lyžičku dusíkatého hnojiva. Nezabudnite, že črepník by mal mať otvory na drenáž, aby mala kadiaľ odtekať voda.

pixabay.com

Keďže tulipány sa rastom samé posúvajú hlbšie do zeme, črepník naplňte takmer po vrch, aby mali dosť priestoru aj do hĺbky. Potom začnite ukladať cibuľky tulipánov tak, aby boli tesne pod povrchom, pokojne môžu máličko vytŕčať. Pokojne môžu byť aj nahusto od seba, teda zhruba 2 cm. Črepník dajte na chladnejšie a tmavšie miesto. Je dôležité, aby teplota nepresiahla 15-18 stupňov. Cibule polievajte maximálne raz do týždňa tak, aby mali vlhkosť, no neboli preliate.

S prvými výhonkami premiestnite črepník do teplejšej miestnosti. Zhruba po štyroch týždňoch sa zmenia na lístky a po ďalších dvoch týždňoch vykuknú prvé púčiky. Tulipány v črepníku v teplej miestnosti vám budú kvitnúť a rodiť dostatočne dlho. Je to efektívny a jednoduchý spôsob, ako si zabezpečiť vlastné kytice do vázy. Hlavne trpezlivosť. Tá prináša nielen ruže, ale aj iné kvety. A to doslova.

pixabay.com

Náš tip

Ak chcete pestovať tulipány dlhšie, môžete skúsiť viacero odrôd. Pozorne si preštudujte, ktoré sú na čo vhodné a podľa toho ich saďte. Toto bude vyžadovať ale hlbší a aj väčší črepník. Niektoré cibule budete musieť vsadiť hlbšie do pôdy, iné plytšie. Postupne vám budú rásť a vaše okno potešia kvetmi oveľa dlhšie ako jedna vrstva cibuliek. Vyskúšate? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri aj: Psychologický TEST: Vidíte na obrázku dve tváre? Vaša odpoveď odhalí, či trpíte psychickou poruchou

zdroj: babskeveci.sk (M), takprosto.cc