Na toto ho nikdy nepoužívajte! 6 vecí, ktoré by ste nemali čistiť octom ak sa chcete vyhnúť problémom

Kristína Hagarová

Foto: Pixnio

Ocot je skutočne úžasný pomocník do domácnosti, o tom niet žiadnych pochýb. Nielen, že je skvelý do mnohých jedál, ešte vám aj pomôže zbaviť sa rôznych neželaných nečistôt.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na druhej strane, nie je dobré, aby ste ocot používali úplne na všetko, to je asi viac, než jasné. Portál SimpleMost však vytvoril zoznam hneď niekoľkých vecí, ktoré by ste octom jednoznačne čistiť nemali. Viete, ktoré to sú?

Počítač a mobil

Monitor počítača a mobil by ste nikdy nemali čistiť octom. Ak tak urobíte, mohlo by to eliminovať špeciálny povlak, ktorý je na obrazovke, a to by ju mohlo vážne poškodiť. Radšej použite špeciálne handričky z mikrovlákna.

Foto: Needpix

Nemiešajte ocot a bielidlo

Možno si hovoríte, komu by už len niečo také napadlo, ale naozaj by ste sa čudovali, koľkí ľudia si myslia, že takto vytvoria niečo účinnejšie. Nie je to však tak a môže to spôsobiť oveľa viac škody ako úžitku. Ak to spravíte, môžete ytvoriť toxický chlór, ktorý vám môže podráždiť oči, hrdlo aj pľúca.

Perly

Pokiaľ máte doma perly, ktoré sa vám zdajú trochu špinavé, nikdy na ne nepoužite ocot. Ten ich totižto môže rozpustiť. Dôvodom je skutočnosť, že perly pozostávajú z uhličitanu vápenatého. Ten v kombinácii s kyselinami, ako je napríklad kyselina octová, môže zreagovať veľmi nepekne.

Mramorové a žulové dosky

Podobne ako aj perly, nikdy nepoužívajte ocot na mramorové alebo žulové dosky. Ak tak urobíte, riskujete leptanie, ku ktorému môže dôjsť, keď kyselina odteká na povrch. Miesto môže nechať vyblednuté alebo matné. Miesto toho použite na čistenie najprv vlhkú, a potom suchú handru.

Foto: Unsplash

Drevo, keramika, keramická podlaha

V prípade drevených podlák môže ocot rozpustiť chemickú povrchovú úpravu, ktorá na nej je, preto môže vyzerať matne a poškriabane. Skúste radšej použiť obyčajné mydlo či saponát.

Škvrny od vajíčka

Nikdy nepoužívajte ocot na škvrny od vajíčka. Vajcia obsahujú bielkovinové enzýmy, preto pridanie octu do škvŕn od vajce môže na odevoch alebo na aute spôsobiť ich zrážanie. Najlepšie je zamerať sa na obyčajné mydlo a teplú vodu, aby ste neriskovali poškodenie textilu alebo farby vášho auta.

Najnovšie články