Návod, ako vyčistiť upchatý odtok

Monizz

Všimli ste si, že každý dom či byt, do ktorého vojdete, má svoju vlastnú vôňu? Samozrejme, v tých, kde sa nevetrá, je to skôr zápach, ale predsa. Aj napriek tomu, že sa nachádzame v období, kedy z našich príbytkov zaváňajú skôr prvé jarné kvety či ovocné koláče, nepríjemný zápach odpadových vôd z potrubí nás môže poriadne potrápiť.

Článok pokračuje pod videom ↓
1
takprosto.cc

Zápach pripomínajúci kanalizačné potrubie je prvým signálom, že niečo nie je v poriadku. Rúrky môžu byť zanesené a naliehavo potrebujú vyčistiť. Existuje veľa metód v boji proti zapáchajúcim potrubiam, no väčšinou sú to silné chemikálie, ktoré niečo stoja. V tom horšom prípade musí prísť inštalatér, ktorý je tým najdrahším variantom. Je však jeden spôsob, ktorý vám uľahčí život bez tohto všetkého.

Ako čistiť upchaté potrubia

Potrubiu pomôže tabletka alebo prášok obyčajného antacidu. Voľne predajné liečivo, ktoré nájdete v každej lekárni, slúži na neutralizovanie kyseliny chlorovodíkovej. Zvyčajne stačí zmiešať 2 polievkové lyžice antacidu s 1 polievkovou lyžicou octu a naliať do výlevky alebo do záchoda. Výlevku je potrebné prikryť a nechať pôsobiť približne 2 minúty. Potom zalejte pol litrom vriacej vody z kanvice a problém je vyriešený. Nielenže eliminujete blokádu, ktorá spôsobuje upchatie, ale odstránite aj nepríjemný zápach, ktorý sa z potrubia šíril.

2
takprosto.cc

A čo normálne chemikálie?

Samozrejme, môžete si povedať, že špekulovať sa neoplatí a treba radšej kúpiť poriadnu chemikáliu. V tomto prípade by ste nemali zabúdať na škody spôsobené vplyvmi akýchkoľvek silných chemických prostriedkov. Tie neohrozia len vaše zdravie, ale môžu spôsobiť aj pretrhnutie potrubia, a to predovšetkým ak sú staršie. Inštalatéri tiež odporúčajú používať menej chemikálií z toho dôvodu, že po nich korodujú tesnenia. Aby ste všetkému tomuto zabránili, starajte sa o svoje potrubia pravidelne a snažte sa ich udržiavať v dobrom stave.

3
takprosto.cc

Prevencia proti upchatiu

Aby ste predišli zbytočnému upchávaniu, neexistuje nič jednoduchšie, ako každý druhý deň naliať do výlevky pol litra vriacej vody. Horúca voda rozpúšťa tuk, ktorý priľne k stenám potrubia a je najčastejšou príčinou zápachu a upchatia. Proti odplaveniu potravy do výlevky si kúpte obyčajné plastové sitko, ktoré si nasaďte na výlevku. Periodicky môžete tiež zalievať výlevku lyžicou soli a horúcej vody, prípade môžete použiť jedlú sódu a ocot.

4
takprosto.cc

Ako čistíte upchaté potrubie vy? O svoje skúsenosti sa s nami podeľte v komentároch.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc

Najnovšie články