Zdražovať budú práčky, televízory, a to nie je všetko. Môže za to táto vec

Kristína Hagarová

Foto: pixabay

Po avizovaní toho, že budú zdražovať niektoré potraviny, ako napríklad pečivo alebo bravčové mäso sa zdá, že cena narastie aj niektorým spotrebičom.

Ako uvádza portál TVnoviny, na trhu chýbajú mikroprocesory, teda čipy, čo sú malé riadiace jednotky. Tie ovládajú napríklad aj práčky, počítače, telefóny a podobne. Práve pre celosvetovú krízu hrozí do konca roka zdražovanie týchto produktov. Ako uvádza portál, celé to spôsobil nedávno zablokovaný Suezský prieplav, ale aj požiar japonskej fabriky. Zároveň tiež ľudia, ktorí zostali doma, začali hromadne nakupovať elektroniku, čipy a vykúpili určité produkty.

Nedostatok pocítime dlho

Portál BBC tiež uviedol, že nedostatok čipov budeme pociťovať až do tretieho štvrťroku 2021. Zo začiatku bol problém len v oneskorení dodávok, teraz sa však dodanie čipov predĺžilo na 22 týždňov. To spôsobí, že aj keď sa výroba vráti do normálu, stále to bude krízové. Tento problém pritom ovplyvnil výroby vo veľkých firmách, ako sú napríklad Honda, Whirpool, Nissan, Ford, Sony, Microsoft, Samsung alebo Apple. Táto kríza môže pritom trvať aj dva roky.

Cena by mala narásť všetkej elektronike, ktorá čipy využíva, teda herné konzoly, grafické karty do počítačov, automobily a biela technika (slúchadlá, práčky, sušičky, televízory, mikrovlnky, klimatizácie, inteligentné hodinky a náramky. Môže sa preto stať, že minuloročné modely nepôjdu so sumou dole, ale zostanú rovnaké.

0
Komentovať