Zatočiť s hmotnosťou nie je jednoduché a mnohokrát to úzko súvisí s niektorými procesmi v tráviacom trakte. Gastrointestinálne a tráviace problémy môžu mať veľký vplyv na spôsob, ako jedávame, a ako naše telo spracúva potravu. Väčšina tráviacich problémov má tendenciu na hmotnosti uberať, no existuje niekoľko, „vďaka“ ktorým naše telo takpovediac rastie.
Pálenie záhy, reflux
Pálenie záhy, ľudovo nazývané kyselina, spôsobuje bolestivé pocity v dolnej časti hrudníka, v tom horšom prípade ho pociťujeme takmer až v krku. Jednoduchý proces spočíva v tom, že žalúdočné kyseliny sa vracajú späť do pažeráka a neliečené pálenie záhy môže spôsobovať doslova boľavé jedenie. S týmto ochorením je spojené aj nadúvanie po jedle, štikútka, nevoľnosť. Tie sa so železnou pravidelnosťou opakujú hlavne po konzumácii väčšieho množstva jedla, teda spravidla po obede alebo po večeri. Pri pálení záhy pomôže jesť častejšie a menšie porcie, používať antacidá a hlavne navštíviť gastroenterológa, ktorý bude mať diagnózu pod kontrolou. Na záver treba dodať, že pri pálení záhy je častým sprievodným javom aj priberanie na hmotnosti.
Žalúdočné vredy
Ak by ste si mysleli, že pacienti so žalúdočnými vredmi musia zákonite chudnúť, ste na omyle. Aj pri tomto ochorení sa časť pacientov stretnáva s presným opakom. Vredy, známe aj ako dvanástnikové vredy, sa zvyčajne vyvíjajú na slizniciach žalúdka alebo tenkého čreva a ich príčinou je neraz aj neliečená tvorba kyseliny. Okrem množstva iných faktorov môže byť jedným z počiatkov diagnózy aj neliečené pálenie záhy. Takáto diagnóza už ale naozaj patrí do rúk odborníka, pretože vredy sú veľmi nebezpečné. Môžu spôsobiť vnútorné krvácania, rakovinu, ale aj mnoho iných sprievodných javov. Chronické bolesti žalúdka, nechutenstvo, vracanie a v tom najhoršom prípade krv v stolici alebo v zvratkoch signalizuje závažné vredy. Okamžite treba navštíviť lekára.
Zápcha
Zápcha je jedným z najčastejších javov moderných ľudí. Nesprávna strava, málo pohybu alebo iné predispozície spôsobujú, že sa na toalete nedokážete vyprázdniť. Sprievodným javom sú bolestivé hemoroidy, ktoré vznikajú napríklad aj tlakom stolice na konečník. Pri zápche vyzeráte silnejší a vaše okolie môže mať pocit, že ste pribrali. Dobrá správa pre vás je, že pri zápche sa nijako nenásobí počet kalórií, a teda nepriberáte skutočne, len sa vo vás zadržiava to, čo už malo byť dávno vonku. Dbajte preto na dostatočný prísun vlákniny, užívajte denne probiotiká a veľa sa hýbte. Aj falošné kilá pôjdu hneď dole.
Množenie baktérií
V každom čreve sa nachádzajú dobré aj zlé baktérie a pre správne fungovanie sú aj potrebné. Ibaže všetkého veľa škodí, a keď sa baktérie premnožia, môže to zohrávať dôležitú úlohu na celkovom zdraví nielen gastrointestinálneho traktu, ale aj celého organizmu. Prebytok zlých baktérií v čreve môže spôsobovať aj nezmyselné, dlhodobé a pomalé priberanie na hmotnosti. Ich prebytok zistíte napríklad aj tak, že vás potrápi plynatosť. Takisto môžete mať pocit neustáleho hladu, alebo naopak, neustálej sýtosti. Najčastejšie však toto ochorenie odhalíte tak, že budete mať neustálu chuť na sladké! Riešením sú rôzne prípravky z lekárne, ale aj upravenie stravy na vyváženú a vylúčenie cukrov.
Syndróm dráždivého čreva
Tento pojem je dnes viac ako známy a ide o najčastejšie diagnostikovanú chorobu gastrointestinálneho traktu. Často sa prekrýva inými tráviacimi problémami, ako je citlivosť alebo intolerancia potravín. Môže spôsobovať nadúvanie, chronické zápaly a zvyšovanie hmotnosti. Dôležité je nechať sa liečiť v odbornej ambulancii. Najlepšie vám v tomto prípade pomôže odborník, ktorý zdiagnostikuje čo je príčinou vášho ochorenia. Na základe toho môže spustiť aj liečbu.
Crohnova choroba
Pomerne nebezpečná a aj nepríjemná je aj Crohnova choroba. Ide o nevyliečiteľné chronické zápalové ochorenie. Lieči sa aj pomocou steroidov a práve v tomto prípade dochádza k naberaniu na hmotnosti. Steroidy totiž prebúdzajú chuť na sladké, telo zadržiava viac vody a sprievodným javom je nafúknotosť. Akonáhle však steroidy vysadíte, hmotnosť zíde spolu s nimi.
Gastroparéza
Gastroparéza ide vo väčšine prípadov ruka v ruke s diabetom typu 1 alebo 2. Je známa pod pojmom „oneskorené vyprázdňovanie žalúdka“ a v praxi to znamená, že potrava sa zo žalúdka veľmi pomaly posúva do tenkého čreva. Bežne to ľudia pociťujú tak, že v bruchu „cítia kamene“ alebo im „stojí žalúdok“. Jedným z najdôležitejších faktorov pri liečbe je správne určená diéta. Tá spočíva najmä v obmedzení mastných potravín, ktoré sú pre žalúdok najťažšie stráviteľné. Čo všetko však nesmiete vám najlepšie povie odborník na základe podrobnej diagnostiky.
Potravinové intolerancie
Potravinové intolerancie sú novodobým javom, o ktorom už začína mnoho ľudí pochybovať. Ako je možné, že doteraz mohli všetci všetko a v priebehu niekoľkých rokov je každý druhý človek alebo celiatik, alebo neznesie histamín, laktózu či iné zložky? Akokoľvek to je, potravinové intolerancie sú problémom, ktorý je neraz mimoriadne ťažké presne rozlúštiť. Intolerancia čohokoľvek spočíva v ovplyvňovaní tráviaceho systému, ktorý potom znemožňuje trávenie a rozpad konkrétnej látky nachádzajúcej sa v potravine. Pri tomto ochorení sa často vyskytuje nadúvanie, plynatosť, bolesti žalúdka, pocity na zvracanie a priberanie na váhe. V závislosti od závažnosti intolerancie môžu byť sprievodným javom aj hnačky. Tu nepomôže nič, len sledovanie v odbornej ambulancii a konkrétna diéta.
Ulcerózna kolitída
Ulcerózna kolitída je v princípe veľmi podobná Crohnovej chorobe. Ide o zápal tráviaceho traktu, ktorý na začiatku vedie k úbytku hmotnosti, no najúčinnejšie sa lieči steroidmi. A tie hmotnosť zvyšujú a zvyšujú, až pokým s nimi neskoncujete. Dobrou voľbou pri liečbe tohto ochorenia sú však aj imunosupresíva, no o tom všetko rozhodne lekár.
zdroj: babskeveci.sk (M), redbookmag.com
Nahlásiť chybu v článku