Známy sirup proti kašľu pre deti aj dospelých sťahujú z predaja. Uistite sa, či ho nemáte doma

Dana Kleinová

Foto: Pexels

Štátny ústav pre kontrolu liečiv sťahuje z predaja sirup proti kašľu. V lekárni ho už nekúpite, no uistite sa, či ho nemáte doma. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informoval Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), z trhu sťahujú sirup proti kašľu ACC 20 mg/ml perorálny roztok pre deti a dospelých (sol por 1×100 ml). Výrobok obsahuje hnedú sklenenú fľaštičku a striekačku. Dôvodom na jeho stiahnutie je nedostatok v kvalite.

Foto: Dr Max

Sťahujú niektoré šarže

Z trhu sťahujú výrobky so šaržou MP3216 s exspiráciou do júla 2025 a šaržou NB2001 s exspiráciou do septembra 2025. Liek sa sťahuje z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení. Dôvodom stiahnutia predmetných šarží lieku je nedostatok v kvalite – potenciálna prítomnosť častíc z tesniaceho uzáveru v lieku.

ACC 20 mg/ml perorálny roztok pre deti a dospelých:

  • obsahuje liečivo acetylcysteín, ktoré skvapalňuje hlien v dýchacích cestách a uľahčuje jeho vykašliavanie pri ochoreniach dýchacích ciest, pri ktorých sa tvorí hustý viskózny hlien.
  • má tiež antioxidačný účinok a tým zabezpečuje ochranu buniek pred škodlivými voľnými radikálmi, takto chráni napríklad bunky v pľúcnom tkanive pred poškodením.

ŠÚKL zároveň informuje, že na trhu sú dostupné iné lieky s obsahom acetylcysteínu, prípadne iné mukolytiká aj v liekových formách vhodných pre deti. O vhodnej liečbe je však potrebné poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom.

Najnovšie články