15+ krstných mien, ktoré postupne zanikajú. Bábätká, ktoré ich majú, nájdete len ťažko

Kristína Hagarová

Foto: pexels

Mnohé mená na svete už takmer zanikajú. Kým niektoré si už roky držia svoju popularitu, iné sa postupne dostávajú do zabudnutia. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Informoval o tom portál Tyla, ktorý tiež poznamenal, že v rámci svetových mien môžeme dať pomaly zbohom menám ako Berthas, Nigels a Gillians. Na Slovensku zase čoraz menej ľudí dávajú svojim deťom mená ako Branislav, František, Stanislav, Dušan, Rudolf, Igor či Cyril.

Slovenské mená, ktoré zanikajú

Ako informoval pred dvoma rokmi portál TVNoviny, na pokraji vyhynutia sú tiež mená ako
Vratko, Silvester, Miloslav, Václav, Gejza, Vladislav, Bohuš, Oto, Radomír, Sergej, Vratislav a Vasil. Čo sa týka ženských mien, menej rozšírené mená sú Silvia, Annamária, Marianna, Paula, MArcela, Stanislava, Viera, Táňa aj Marta.

Foto: unsplash

Takmer pred úplným „vyhynutím“ sú mená ako Ružena, Jozefína, Božena, Nora, Ľubomíra, Jarmila, Juliána, Milota, Eleonóra a Milica.

Zaniká množstvo svetových mien

V rámci sveta úplne zmizli chlapčenské mená ako Nigel či Bertha. Miznú mená ako Graeme, Horace, Iain, Leigh, Melvyn, Nigel a Royston. Z dievčenských mien miznú Bertha, Beverley, Carol, Carole, Doreen, Gail, Gertruda, Gillian a mnohé ďalšie. Podľa doktora Harryho Parkina zohráva v popularite mien veľkú úlohu popkultúra. Hlavne v zahraničí dávajú rodičia svojim deťom mená podľa obľúbených hviezd.

Foto: unsplash

Zaujímavosťou tiež je, že napríklad meno Luca vyskočilo z čísla 1 323 z roku 2020 na 1 807 v roku 2021 a podobne je na tom aj meno Raya. Odkazuje to však na nové rozprávky od Disneyho, v ktorých sa objavili postavy práve s týmito menami.