Nabíjačku musíme odpájať a telefón sa nesmie nabíjať cez noc. 4 mýty o nabíjacích zariadeniach, ktorým by sme mali prestať veriť

Zuzana Fulopova

Moderná doba pokročila a s ňou aj technické výdobytky. Ak sa stále obávate napríklad o nabíjačku, ktorú ste zabudli vytiahnuť zo zásuvky, alebo sa vám vybil večer mobil, ale bojíte sa ho nechať nabíjať v noci počas vášho spánku, tak si rozhodne prečítajte tento článok. Musíme sa ešte aj dnes obávať týchto vecí? 

Keďže zariadenia, ktoré používame každý deň sú nové, naše znalosti o nich môžu byť mylné. Preto vám prinášame 4 nesprávne predstavy o nabíjacích zariadeniach, ktorým stále veríme!

# 1 Mýtus: Telefón by sa nemal nabíjať cez noc

pixabay

Dnes už majú batérie regulátory, ktoré automaticky zastavujú nabíjanie pri úplnom dobití baterky. Preto sa už nemusíte báť nabíjať napríklad telefón cez noc. V tomto prípade by ste sa mohli obávať jedine prehriatia, preto si pri kúpe telefónu starostlivo prečítajte jeho recenziu.

# 2 Mýtus: Zariadenie by sme mali nechať vybiť na 0 %

V minulosti odporúčali odborníci vybiť batériu úplne, teda na 0%. V súčastnosti sú najpoužívanejšie lítium-iónové batérie, ktoré majú obmedzený cyklus nabíjania, pričom jeden cyklus je plné nabitie od 0 % do 100%. Teda ak nabíjate batériu z 90% na 100%, využijete len 1/10 cyklu (napríklad iPhone má 500 cyklov). Ak máte teda možnosť a chcete si ušetriť jeden celý cyklus, nabite si telefón aj keď má ešte dosť percent. Podľa odborníkov vydrží vaša batéria dlhšie ak budete nabíjať telefón niekde okolo 40% až 80%.

# 3 Mýtus: Nechávať alebo nenechávať nabíjačku zapojenú

pixabay

Podla bezpečnostných pravidiel, by ste mali odpojiť nabíjačku zo zásuvky ihneď po použití. Je to preto, že by mohol vzniknúť požiar v dôsledku náporu elektrickej energie. Ide však len o preventívne opatrenia, pretože takéto situácie sa v mestách vyskytujú veľmi ojedinele. Exitujú len štyri situácie, kedy sa nabíjačka musí odpojiť:

  • váš dom nemá ochranu pred bleskom
  • máte zvieratá, ktoré sa nachádzajú v dome
  • vaši susedia majú problém s únikom vody
  • nabíjačka sa prehrieva alebo vydáva zvuky aj keď nie je pripojená k zariadeniu. V tomto prípade ju rozhodne vymente.

V každom prípade je len na vašom zvážení, či necháte nabíjačku pripojenú aj keď ju práve nevyužívate.

# 4 Mýtus: Notebooky nemusia fungovať, ak sú neustále nabité

pixabay

Dnes už moderné batérie zabraňujú nabíjaniu, keď sú plne nabité. To isté platí aj pre prenosné počítače a mobily. Výnimka existuje len v tom prípade, ak odborníci odporúčajú vybiť batériu na 0 % približne raz za mesiac.

Pozri aj: Ďalší muž, ktorý chcel mať sex s 11-ročným dievčatkom. Reportérka Markízy odhalila 44-ročného muža, ktorý jej dokonca poslal fotku penisu

                                                                                                                           Zuzu, brightside.me

Najnovšie články