9 jednoduchých tipov od profesionálov, vďaka ktorým zaručene naučíte svoje dieťa plávať už toto leto

Banana

Pamätáte sa ešte na to, ako ste sa naučili plávať vy? Bolo to pre vás stresujúce alebo vám to išlo ako po masle? Ak sa chystáte na dovolenku, vaše deti sa ešte stále kúpu s plávacím kolesom a máte dojem, že je už na čase to zmeniť, tento článok je pre vás ako stvorený. Ako pristupovať k výuke plávania čo najlepšie? 

pixabay.com

Nasledujúce cenné rady by ste si mali osvojiť čo najskôr, aby bol z vášho dieťaťa šikovný plavec. Veľmi jednoduché techniky a postupy, ktoré sa vám určite zídu. Čo robiť a čomu sa naopak vyhnúť?

Najprv na suchu, potom vo vode

Pred tým, ako dieťa začnete učiť plávať vo vode ho dobre pripravte na súši. Nejde len o techniku plávania, presné pohyby ale aj o správne dýchanie. Musí sa naučiť pokojne dýchať a zároveň pohybovať končatinami a následne to bude preň vo vode menej stresujúce. Pomôcť si môžete aj nespočetným množstvom videí, ktoré nájdete na internete. Vďaka zafixovanej technike sa dieťa nemusí báť, ani keď sa ponorí hlbšie, ako chcelo alebo sa mu do očí dostane voda.

Plavecká doska

pixabay.com

Najlepšou voľbou pre učenie plávania je plavecká doska. Nahraďte ňou kolesá, vesty či rukávniky, ktoré dieťa až príliš nadľahčujú. Neumožňujú mu sa hýbať čo najpodobnejšie ako bez pomôcok. Vďaka opore v podobe plaveckej dosky však dieťa dokáže čo najvernejšie napodobniť pohyby, ako pri plávaní. Nie je nepohodlná, ako vesty a telo nevynáša nad hladinu. Vďaka doske sa dieťa viac naučí kontrolovať svoje pohyby, zvládnuť plávať v inom smere a skvele si precvičí pohyby nohami. S doskou nehrozí, že bude len trepať končatinami nad hladinou.

Nácvik v plytkej vode

Nacvičiť si pohyby nohami v plytkej vode je spôsob, vďaka ktorému dieťa nadobudne väčšiu istotu. Okrem klasického „kopania“ by ste mali dieťaťu ukázať správne pohyby, aby sa naučilo plávať nohami ako žaba. Tento pohyb musí mať osvojený, vďaka čomu s abude môcť následne v hlbokej vode na seba spoľahnúť. Nohy sú motorom celého tela a uľahčujú celé plávanie.

Nezatvárajte nos pri potápaní

pixabay.com

Veľmi častá chyba, ktorej rodičia svoje deti naučia. Zatváranie nosa pod vodou nie je vôbec nutné a obavy, že vám doň natečie voda a začnete sa dusiť sú zbytočné, keďže je to fyziologicky nemožné. Jediným prípadom, kedy je zatváranie nosa rukou logické, je skok do vody z obrovskej výšky, kedy dopadnete na hladinu nohami a na nos je vyvíjaný vysoký tlak.

Pri výučbe plávania dieťa vôbec neučte, aby si zapchávalo nos. Je veľmi náročné ho následne učiť plávať len jednou rukou. Ďalším problémom je prirodzený reflex, kvôli ktorému sa po odtiahnutí prstov z nosa môže dieťa nadýchnuť vody. Dieťa preto naučte správne zadržať dych a následne sa ponoriť do vody.

Opora v strede tela

Veľmi častým problémom, kvôli ktorému sa deti nevedia naučiť plávať je strach a následné napínanie svalov. Deti sa jednoducho boja, že ich voda neudrží a ponoria sa. Preto majú telo stuhnuté a nevedia sa uvoľniť, čo následne skutočne vedie k neustálemu ponáraniu pod hladinu.

Naučte dieťa ležať pokojne na hladine a držte ho rukami zospodu v strede tela alebo ho podoprite za hornú časť chrbáta a zadok. Dieťa musí ležať uvoľnene, relaxovať a následne ho v tejto pozícii môžete učiť pohyby rukami či nohami. Je to absolútne nevyhnutný krok, ktorý veľmi urýchli celý proces výučby plávania.

Pohyby pod vodou

pixabay.com

Je dôležité, aby dieťa pohybovalo rukami a nohami pod vodou. Pri plávaní deti často robia chybu, že sa snažia odrážať rukami a nohami, no pohyby vykonávajú tesne pod hladinou alebo nad ňou. Výsledkom je len špliechanie vody ale žiadne skutočné odrazenie. Tým pádom si len míňajú energiu ale prakticky sa ani nepohnú. Dobrí plavci sa pri plávaní pohybujú tak, že vidíme pohyb hladiny len minimálne. Je potrebné vytvárať tlak pod hladinou a akoby posúvať vodu. Nacvičte si tieto pohyby s dieťaťom v stoji vo vode a následne to skúšajte pri plávaní pod hladinou.

Plávanie v hĺbke

pixabay.com

K plávaniu bezpochyby patrí i plávanie pod hladinou. Je k nemu potrebné na dostatočnú dobu zadržať dych a správne pohyby k ponoreniu i následnému vynoreniu. Malé dieťa, ktoré sa učí plávať si však ešte nevie svoju silu rozumne rozložiť. Nevie, ako dlho trvá ponorenie a vynorenie, takže je to pre neho trochu stresujúce a často sa plaší. Ponárajte sa spolu s dieťaťom alebo ho podoprite za brucho a chrbát a na krátko plynulo ponorte a vynorte, zatiaľ čo sa dieťa posúva vpred.

Naučte ho správne skočiť do vody

Ak už dieťa vie plávať a chce sa naučiť lepšie potápať, je vhodné ho naučiť aj správnu techniku skoku do vody. Pri skákaní z malej výšky je pre deti sranda skákať rôznymi spôsobmi. Pri skoku z väčšej výšky to už môže byť nebezpečné. Najlepšie je skákať ako „šípka“, takže sa nestane (ako pri skoku nohami nadol), že sa telo ľahko ohne a skočíte do vody na brucho. Najprv naučte dieťa základný postoj, kedy jemne pokrčí kolená, dá ruky pred seba a predkloní sa. Skok by mal umožniť ponorenie rúk, následne hlavy a potom zvyšku tela. Elegantný, bezpečný a pohodlný spôsob, ako sa ponárať do vody.

Inštruktor pred dovolenkou

pixabay.com

Ak máte v lete čas venovať sa dieťaťu a učiť ho plávať, je to skvelé. Ak však dieťa  nevie plávať a chystáte sa na dovolenku, je možné, že to za tých pár dní nestihnete. Aby ste si dovolenku užili vy ale najmä i dieťa, je vhodné zapísať ho aspoň na pár lekcií u inštruktora plávania. Aj to, že sa dieťa naučí správne dýchať, ponoriť sa alebo ovláda pohyby je úspech. Uľahčí vám to „prácu“ na dovolenke a dieťa bude oveľa istejšie a bez stresu. Následne to už pôjde hladko a je možné, že z dovolenky sa už vráti ako malý plavec.

Ako ste svoje deti učili plávať vy a ako naučili plávať vás? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti alebo spomienky v komentároch.

Pozri aj: Ak máte 3 minúty času, máte čas aj na tieto 3 cviky. Výzva, s ktorou pôjde chudnutie do plaviek oveľa ľahšie

Jana, adme.ru

Najnovšie články