Matka má odkaz pre tých, čo sa sťažujú na rúška: Keď ho môžem mať 10 hodín počas pôrodu, vy to tú hodinu vydržíte

Hyriaková Kristína

Foto: Instagram (melly032)

Každým dňom sa stále viac a viac ľudí sťažuje na povinnosť nosiť rúška. Ak sa bude situácia zhoršovať, je tiež veľmi pravdepodobné, že ich na Slovensku opäť budeme musieť nosiť aj v exteriéroch.

Článok pokračuje pod videom ↓

Rúško je najjednoduchší a najúčinnejší spôsob, ako sa chrániť proti koronavírusu, a to napriek tomu, že mnohí ľudia tvrdia, že to vôbec nie je pravda. Vedci však tvrdia niečo iné. Portál Bored Panda však informoval o ženách, ktoré odvážne predstúpili pred tých, ktorí tvrdia, že v rúšku nevedia vydržať.

Hodiny pôrodu s rúškom

Mnohé mamičky sa podelili o svoje skúsenosti s pôrodom počas pandémie koronavírusu, kedy museli mať na tvári počas celej doby rúško. „Ak môžem mať na tvári rúško počas 38 hodín pôrodu, počas cisárskeho rezu a následného zotavovania sa, ty ho môžeš mať na hodinu, keď ideš do obchodu,“ napísala jedna mamička na sociálnej sieti. Ďalšie sa k nej pridali a písali, koľko hodín mali počas pôrodu na tvári rúško a že teda vôbec nie je príjemné tlačiť s rúškom na tvári.

Mamičky sú skúšané

Portál sa obrátil aj na pôrodnú asistentku Marley Hall, aby zistili viac o tom, aké výzvy musia podstúpiť mamičky počas pôrodu v dobe koronakrízy. Ukázalo sa, že nosenie rúška počas pôrodu je len malou nepríjemnosťou v porovnaní s inými výzvami, ktorým musia čeliť. Marley prezradila, že ich možnosti sú značne obmedzené, čo sa týka napríklad pôrodného plánu a nemôžu si ho vytvoriť tak, ako si to predstavovali.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Melissa (@melly032),

Obmedzenia kvôli koronavírusu

Ďalším problémom bolo, že nemohli mať po svojom boku partnera, v niektorých krajinách zase posielali partnera domov hodinu po narodení dieťaťa. Matky, u ktorých sa potvrdil koronavírus alebo mali podozrenie, že by ho mohli mať, boli od svojich detí hneď odlúčené, čo bolo pochopiteľné, avšak to malo veľký vplyv na dojčenie a popôrodnú depresiu. Je to taktiež v rozpore s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá odporúča, aby matka a dieťa zostali vždy spolu, pokiaľ je matka v poriadku a je schopná sa o dieťa postarať.

Pokiaľ ide o dojčenie, Marley uviedla, že sa nezistilo, že by vzorka materského mlieka alebo plodovej vody obsahovala aktívny koronavírus, čo znamená, že matky sú priam vyzvané, aby dojčili svoje deti bez obáv z prenosu.

Najnovšie články