9 vecí, o ktorých ste netušili, no dejú sa počas toho, ako spíte

Michal Blaško

Všetci vieme, že spánok je pre telo potrebný. V každom veku života počet hodín strávených v posteli líši, no v priemere prespíme asi tretinu života.

Článok pokračuje pod videom ↓

interez4Svalstvo je paralyzované

Keď sa dostaneme do REM fázy spánku (rapid eye movement – rýchly pohyb očí), ktorá je najhlbšia zo všetkých, svaly končatín sú úplne paralyzované, teda dočasne sa nemôžeme pohnúť. Existuje istá spánková porucha, pri ktorej tento stav pretrváva aj pár sekúnd po zobudení. Desivý stav paralýzy zažívajú najmä ľudia s narkolepsiou (chorobnou spavosťou).

Rýchly pohyb očí

Všetky fázy spánku majú určitý zmysel – udržiavajú telo a mozog zdravé a zrelaxované. Existuje päť fáz spánku, pričom každá je hlbšia ako predchádzajúca a po prejdení všetkých fáz cyklus začína od začiatku. Posledná REM fáza je najaktívnejšia a začína asi 60 až 90 minút po zaspatí. Práve vtedy sa oči rýchlo hýbu bez toho, aby ste o tom vedeli, pretože myseľ je zameraná na to, čo sa vám sníva.

Vylučuje sa rastový hormón

pixabay.com

HGH alebo ľudský rastový hormón je zodpovedný rast kostí, svalov a regeneráciu tkaniva. Počas spánku je produkcia látky aktivovaná do celého tela. Prispieva k urýchleniu hojenia rán obnove buniek. V mladosti hormón napomáha rastu a má mnoho ďalších účinkov na telo. Dá sa teda povedať, že rastieme, keď spíme.

Hrdlo sa zužuje

Svaly, ktoré v stave bdelosti udržiavajú hrdlo otvorené, sa v spánku uvoľňujú, a teda veľkosť hrdla sa zmenšuje. Tento jav je jedným z dôvodov chrápania. Hoci mu napomáhajú aj ďalšie okolnosti, akými je napríklad upchatý nos, zužovanie hrdla má čo-to dočinenia s týmito otravnými zvukmi.

Škrípeme zubami

Tento fenomén sa nazýva bruxizmus. Nestáva sa to každému, no niektorí ľudia sa budia s bolesťami v sánke. Pôvodom môže byť asymetrickosť čeľustí alebo psychologický problém – uvoľňovanie tlaku a stresu nahromadeného počas dňa. Štúdie však zatiaľ nedokázali zistiť, prečo problémom niektorí ľudia trpia a iní nie.

Zažívame spontánne sexuálne vzrušenie

brightside.me

Rovnako ženy aj muži zažívajú počas spánku sexuálne vzrušenie. Môže za to vysoká mozgová aktivita vo fáze REM, kedy mozog potrebuje viac kyslíka, a teda zvýši cirkuláciu krvi. Zrýchlenie toku krvi ovplyvňuje každý orgán v tele vrátane intímnych partií, následkom čoho je aktivácia sexuálnych hormónov.

Mozog vypúšťa prebytočné informácie a vymýšľa si príbehy

pixabay.com

Spôsob, akým sú sny tvorené, zostáva aj naďalej vedeckou záhadou. Dnes už však vieme, že mozog konštruuje obrazy snov na základe spomienok zo života a podvedomých myšlienok. Kombinujú sa spomienky, traumy, zážitky, emócie a pocity, z ktorých sa vytvárajú záhadné a občas absurdné sny. Napriek týmto zisteniam stále nie je možné určiť prečo snívame a sny aj naďalej zostávajú veľkou hádankou.

Môžeme počuť náhle explózie

Syndróm explodujúcej hlavy je veľmi ojedinelý. Ide o hlasitú explóziu, ktorá vás zobudí, môže byť sprevádzaná pocitom strachu alebo stresu, no v skutočnosti sa nič nedeje. Ľudia, ktorí to zažili, to opisujú ako explóziu alebo výstrel. Nespôsobuje to žiadnu fyzickú bolesť, ale hrozia určite psychické následky.

Mozog sa regeneruje a detoxikuje

Výskumníci z Rochesterskej univerzity zistili, že mozog v spánku vyplavuje odpad nahromadený počas dňa. Mechanizmus sa nazýva glymfatický systém, vďaka ktorému sa odstraňuje nervový odpad z mozgu a zhromažďujú sa látky, ktoré napomáhajú regenerácii.

Pozri aj: 9 osvedčených rád od skúsených vedcov, pomocou ktorých vyriešite každý problém so spánkom

zdroj: interez.sk (katka), brightside.me

Najnovšie články