Toto je dôvod, prečo by ste nikdy nemali nechávať dezinfekčný gél v aute

Hyriaková Kristína

Foto: redakcia babskeveci.sk

Používanie dezinfekčných prostriedkov sa v tejto dobe stalo základom všetkých bežných dní. Mnohí ľudia si ich vytvorili sami, druhí zase kúpili množstvo zásob, aby im doma nechýbal. Veľmi veľa ľudí to s nakupovaním kvalitne prehnalo.

Na druhej strane, s používaním dezinfekčných gélov sa vynorilo aj množstvo problémov, o ktorých sme predtým netušili. Ľudia mali suché ruky, ekzémy a rôzne alergické reakcie, keď ich používali častejšie, ako bolo vhodné. V tejto dobe máme dezinfekčné gély väčšinou všade, kde sa často nachádzame a snažíme sa ich mať po ruke. Ľudia, ktorí cestujú, si ich nechávajú v aute, no práve to podľa Science Times môže predstavovať problém.

Foto: unsplash

Odborníci varujú

Odborníci varujú všetkých šoférov, aby nenechávali dezinfekčné gély v aute. Horúce teploty môžu spôsobiť, že sa alkohol v ňom stane neúčinný. Ďalšie varovanie prišlo od profesora na Floridskej univerzite v Gold Coas, Grega Boycea, ktorý povedal, že v horúcom aute môže gél aj explodovať a následne môže etanol poškodiť interiér vozidla. Podľa portálu Daily Mail, tisíce Britov vyrazili nedávno na pláž, pretože sa chceli vyhriať počas teplého dňa.

Foto: unsplash

Gél sa môže stať neúčinným

Zobrali si so sebou aj dezinfekčné gély na ruky, no profesor Boyce varoval, že nechať takýto gél v aute nie je dobrý nápad. Nechať ho tam na chvíľu je podľa neho v poriadku, keď však neviete, kedy sa do auta vrátite, mohol by to byť problém. Auto, ktoré je zaparkované na priamom slnečnom žiarení, sa môže neuveriteľne zohriať, dokonca aj na 45 stupňov Celzia. Nielen, že pri vysokej teplote sa z daného prostriedku vyparuje alkohol, a preto sa stáva menej účinným, automechanici varovali, že môže poškodiť interiér vozidla.

Poškodenie auta

Inžinieri spoločnosti Ford zaznamenali vysoké „opotrebovanie“ automobilov testovaných v Turecku pri extrémnych teplotách. Sledovali príčinu poškodenia a zistili, že to bol práve etanol, druh alkoholu, ktorý je v dezinfekčných prostriedkoch na ruky. Práve v Turecku to bolo v autách, ktoré mali v interiéri takýto gél. Matka z Baxendenu v Lancashire nedávno varovala pred tým, ako môžu gély poškodiť auto potom, čo jej v aute explodovala fľaša s tekutinou. Ďalší muž rozprával o tom, ako jeho dcére po otvorení gélu v aute vybuchla fľaštička v ruke a vystrekla jej do oka.

Foto: unsplash

Pri umiestnení v aute by ste teda pre istotu mali porozmýšľať nad tým či nie je príliš teplo na to, aby ste ho nechávali bez dozoru. Ak už si myslíte, že výbuch je nepravdepodobný, tak aspoň preto, aby sa gél kvôli teplu nestal neúčinným.

Najnovšie články