Na Slovensku pribudol 1 nový prípad nákazy koronavírusom, doteraz sa tak zaznamenalo 1504 pozitívnych vzoriek.
K včerajšiemu dňu to bolo 1 504 pozitívnych a 156 765 negatívnych vzoriek. Za včerajší deň otestovali 2 236 vzoriek. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 1 280 pacientov, dnes pribudlo 24 vyliečených. Na Slovensku celkovo evidujeme 28 úmrtí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a stránka korona.gov.sk.
Prechod zo štátnej do domácej karantény
Premiér Igor Matovič (OĽaNO) podľa TASR oslovil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR s prosbou, aby umožnil prechod do domácej karantény nielen tým ľuďom, ktorí prídu na hranice, ale aj tým, ktorí sa aktuálne nachádzajú v štátnej karanténe. Uviedol to na sociálnej sieti v reakcii na ľudí protestujúcich na hraniciach proti štátnej karanténe. ÚVZ podľa premiéra v tom zmysle pripraví opatrenie, ktoré zverejní, keď spustia aplikáciu eKaranténa.
Diaľnica D4 pri Jarovciach je momentálne blokovaná približne 100 metrov pred kontrolným stanovišťom polície. Bratislavskí policajti o tom informovali na sociálnej sieti. Na hraničnom priechode Berg sa v piatok popoludní začali zhromažďovať skupinky repatriantov, ktorí čakali na avizované spustenie aplikácie umožňujúcej stráviť karanténu v domácej izolácii.
Nemajú v rukách schválenie
Podľa člena krízového štábu Jána Bučkuliaka nikde nebola uvedená informácia o tom, že aplikácia na inteligentnú karanténu už bola zavedená, a tak ľudia, ktorí nechcú ísť do štátnej karantény, na hranice nemali prísť. Povedal to v piatok večer na brífingu k aktuálnej situácii na hraniciach. „Kritériá na spustenie inteligentnej karantény sme od začiatku týždňa komunikovali veľmi transparentne, teda, že sa treba zaregistrovať, stiahnuť a aktivovať aplikáciu a až potom prísť na hranice. Aplikácia je pripravená, nemáme však v rukách jej schválenie spoločnosťami Apple a Google,“ tvrdí Bučkuliak.
Iniciatíva vyzbierala viac ako milión eur
Iniciatíva Kto pomôže Slovensku vyzbierala za vyše dva mesiace viac ako 1,3 milióna eur na pomoc zdravotníkom a ľuďom v prvej línii v boji s koronavírusom. Agentúru SITA o tom informovala manažérka zo spoločnosti Seesame Michaela Lukovičová. „Iniciatíva Kto pomôže Slovensku ukončuje získavanie finančných prostriedkov na pomoc zdravotníkom a ľuďom v prvej línii a presmeruje pomoc k efektívnemu prepájaniu potrieb nielen zdravotníkov, ale aj ostatných zraniteľných skupín, komunít a pomáhajúcich organizácií s tými, ktorí pomôcť môžu a chcú,“ doplnila.
Pomôžu zdravotným pracovníkom
Za vyzbierané finančné prostriedky zabezpečila iniciatíva viac ako 268-tisíc rúšok a respirátorov, približne 6 300 ochranných oblekov a vyše 245-tisíc párov rukavíc. Zabezpečili tiež dezinfekciu, viac ako 932 bezkontaktných teplomerov či germicídne žiariče, čističe vzduchu a prístroje, ktoré budú slúžiť aj po skončení krízy. Zároveň pomohla spustiť iniciatívu Hovorme o tom. Ide o systém dostupnosti psychologickej pomoci v spolupráci s Ligou za duševné zdravie a psychológmi. Iniciatíva tiež podporila odberové miesto na testovanie v spolupráci so Slovenským Červeným krížom v Banskej Bystrici.
„Zostávajúce finančné prostriedky použijeme na nákup germicídnych žiaričov, ktoré zabezpečujú dezinfekciu priestorov a z terénu boli veľmi žiadané. Sú veľmi potrebné dnes, aby sa zdravotnícke a sociálne zariadenia mohli účinne chrániť pred nákazou a budú potrebné v prípade ďalšej potenciálnej vlny nákazy,“ vysvetlila Lukovičová.
Podľa iniciatívy je teraz dôležité sústrediť sa na zmierňovanie dôsledkov koronakrízy v rôznych oblastiach – od zlepšovania pripravenosti zdravotníctva, ekonomických dôsledkov či pomoci zraniteľným skupinám. „V tomto procese budú okrem iného hrať dôležitú úlohu aj neziskové organizácie, ktoré budú v nasledujúcom období potrebovať kontinuálnu pomoc dobrých ľudí a darcov,“ dodala Lukovičová. Tím z Iniciatívy Kto pomôže Slovensku vytvoril na základe získaných skúseností aplikáciu, ktorú spustí budúci týždeň. Cieľom aplikácie je prepájať ľudí, firmy a organizácie, ktoré pomoc ponúkajú a žiadajú.
Nahlásiť chybu v článku