POZOR: Svet zasiahol nedostatok základnej potraviny, mnohé krajiny ju zakazujú vyvážať. Takto je na tom Slovensko

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Mnohé krajiny zasiahla cibuľová kríza. Niektoré ju zakázali vyvážať a jej ceny dosahujú neuveriteľné maximá. Na čiernych trhoch ju taktiež prenesene prirovnávajú k drahým kovom. „Cibuľová kríza“ pritom neobišla ani Slovensko.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál The Guardian, symbolom nedostatku cibule sa stali Filipíny. Cena cibule išla hore tak radikálne, že ju niektorí odborníci prirovnávajú k zlatu. Mnohé reštaurácie ju vyradili z lístka, úradníci tiež varovali cestujúcich pred jej dovážaním a dokonca sa začala aj pašovať. Na Filipínach sa pritom cena za kilogram cibule pohybuje okolo 12 eur. To je minimálny denný zárobok v hlavnom meste Manila.

Foto: unsplash

S cibuľou je problém v mnohých krajinách

Okrem Filipín majú s nedostatkom cibule problém aj Kazachstan, Tadžikistan a Uzbekistan. Vývoz cibule pozastavilo aj Turecko a Maroko. Všetko pritom môžu vidieť v obchodoch. Ako informuje portál TVNoviny, podľa Jany Holéciovej, hovorkyne Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, za všetko môže situácia na trhoch, ktorú spôsobilo počasie a nižšia úroda napríklad v Španielsku. Vrásky robilo aj sucho, záplavy či mrazy. Ďalším faktorom je aj energetická kríza.

Ako je na tom Slovensko?

Slovenskí trhovníci taktiež potvrdili, že od nového roka išli ceny cibule výrazne hore. Kilogram cibule stojí aj dve eurá. V obchodných centrách je to zase viac ako euro za kilogram. Obchodníci dúfajú, že sa situácia zlepší s príchodom jari, kedy bude reálna aj produkcia z našej zemepisnej šírky. Nie je však jasné, dokedy sa bude tlak na ceny zvyšovať. Ceny tak skoro dole nepôjdu a keď je cibule nedostatok, výrazne dole nepôjdu ani s príchodom novej úrody.