Chystáte sa na dovolenku k moru? Vedci potvrdili, že pri pohľade na more sa s našim telom dejú zaujímavé veci

Zuzana Fulopova

Foto: maxpixel

Potrebujete každoročne stráviť dovolenku pri mori a máte pocit, že to s vami robí hotové zázraky? Niečo na tom skutočne bude. Najnovšie štúdie totižto zistili, že pobytom pri mori sa nie len zrelaxujeme a dobijeme energiu, ale zároveň sa zmení chemické zloženie v našom tele. Štúdia ukázala, že pobyt pri mori nás robí jednoducho šťastnejšími.

pixabay

Už naši predkovia poznali liečivé účinky mora

Už našim predkom boli liečivé účinky mora známe. V 18. storočí mnohí lekári odporúčali svojim pacientom pobyt pri mori, dokonca vznikali špeciálne námorné nemocnice. Dnes už skutočne vieme, že ich predpoklad bol správny, pretože sa zistilo, že more má na človeka naozaj veľký účinok. Dokonca liečivý.

More pomáha okysličovať telo a uvolniť myseľ

pixabay

Vedci zistili, že zvuky mora pomáhajú stimulovať oblasť mozgu, ktorá sa volá prefrontálna kôra zodpovedná za naše emócie a osobnú reflexiu. Výsledkom je, že nám tento zvuk prinesie zlepšenie sebauvedomenia a emocionálnu pohodu. Dokonca sa dokázalo, že naše telo absorbuje pozitívne ióny, ktoré uvoľňujú vlny mora. To má za následok, že naše telo absorbuje viac kyslíka a reguluje hladinu serotonínu, ktorý kontroluje úzkosť. Nadobudnete pocit pokoja, ako by ste docvičili jogu.

Zvuk mora pomáha znižovať stres

pixabay

Už len zvuk, ktorý pripomína šumenie mora znižuje hladinu kortizolu, stresového hormónu a upokojuje naše telo. Mnohí vedci dokonca tvrdia, že tento zvuku nám pripomína tlkot srdca našej mamy v maternici, čo má emocionálny vplyv v podobe pocitu ochrany a bezpečnosti.

Pohlaď na more nám dáva istotu

More v nás vzbudzuje pocit bezpečia, pretože pri pohľade na jeho horizont sa do nášho mozgu prenáša pocit stability a bezpečia. Cítime sa pri ňom v bezpečí aj vďaka tomu, že na brehu nám nehrozí nebezpečenstvo, ktoré sa ukrýva vo veľkomestách alebo v džungli.

More v nás vyvoláva pocit šťastia

pixabay

Najnovšia štúdia tiež zistila, že pri opaľovaní na pláži, kedy chytáme bronz a do tela dostávame vitamín D, v nás okrem iného vzniká aj chemická reakcia. Teplo ovplyvňuje náš endokrinný systém, ktorý uvoľňuje endorfíny vyvolávajúce pocit šťastia. Samozrejme pri opaľovaní vždy dbajte na slnečnú ochranu v podobe ochranného krému a dostatok hydratácie.

A čo vy? Preferujete dovolenku pri mori alebo v horách? Podelte sa s nami o váš názor v komentároch.

3
Komentovať