Vianočná ruža je už akousi klasikou, ktorá počas sviatkov nemôže chýbať v žiadnej domácnosti. Ako by ste sa však o ňu mali správne starať, aby vám nezvädla ešte pred Štedrým dňom?
Portál GardenersWorld zverejnil hneď niekoľko tipov, ktorých by ste sa mali držať, keď chcete, aby bola vaša vianočná ruža v čo najlepšom stave. Pokiaľ kupujete ružu v záhradkárstve alebo v supermarkete, uistite sa, že je v dobrom stave a že nemá ovädnuté listy. Keď sú listy v zlom stave, znamená to, že bola skladovaná v chladnom prostredí a dlho vám určite nevydrží. Aj pri ceste domov sa postarajte o to, aby neboli jej listy vystavené mrazu.
Dbajte na tieto tipy
Nenechávajte ju v aute dlhšie, ako je absolútne nevyhnutné. Chladné počasie jej nerobí dobre a myslite na to aj vtedy, keď ju donesiete domov. Postavte ju na svetlé miesto, kde jej nehrozí prievan, mimo priameho slnečného žiarenia, ideálne pri teplote 13-15ºC. Polievajte ju len vtedy, keď je zem suchá a pri zalievaní buďte striedmy. Každých pár dní môžete zvýšiť jej vlhkosť rozprašovačom. Jej listy zostanú potom v perfektnom stave.
Chcete, aby zase kvitla?
Po Vianociach jej doprajte výživu s vysokým obsahom draslíka. Ak ich chcete povzbudiť, aby začali opäť kvitnúť, nie je to jednoduché. Teraz to už nestihnete, no ak chcete, aby vám začala kvitnúť opäť, v apríli ju zrežte asi na 10 centimetrov a uchovávajte v teplote 13 °C. Začiatkom mája premiestnite vianočnú hviezdu do o niečo väčšieho kvetináča s čerstvou zemou bez rašeliny, a potom ju uchovávajte na mieste bez prievanu mimo priameho slnečného žiarenia, pričom dbajte na to, aby teplota nepresiahla 18 ºC.
Vianočná ruža by vám mala začať kvitnúť, keď sa dĺžka dňa skracuje. Od novembra ju môžete presúvať na 12 hodín do tmavej skrinky, pri udržiavaní teploty 18 ºC. Uistite sa, že nebude vystavená umelému svetlu.
Nahlásiť chybu v článku