Keď uvidíte týchto 10 tipov, ako využiť zvyšky zo sviečok, už nikdy ich len tak nevyhodíte! Vďaka tipu č. 6 som ušetrila desiatky eur

KatkaR

Už počas septembra či októbra, keď sa dni vďaka prichádzajúcej jeseni krátia a večery ochladzujú a predlžujú, začíname mať akési nutkanie navodiť vo svojom dome čo najpríjemnejšiu a najpohodovejšiu atmosféru. Preto často siahame nielen po horúcom čaji a teplejšom oblečení, ale aj po krásnych a voňavých sviečkach, ktoré nám raz-dva vykúzlia čarovnú atmosféru. Blížiace sa Vianoce sú asi to najpríznačnejšie obdobie, kedy sa môžeme naplno realizovať a využívať svoju originalitu a kreativitu – zamysleli ste sa niekedy napríklad nad tým,  ako využiť zvyšky sviečok v domácnosti?

Stop vŕzganiu

Ak otváranie vašich zásuviek či dverí počuje aj suseda na druhom konci ulice, vyskúšajte tento trik. Stačí, keď hrany hlučného nábytku potriete voskom.

pinterest.com

Pomoc pri odhadzovaní snehu

K zime nepatria iba sviečky, ale ako sa ukázalo i v predošlých dňoch, aj poriadna snehová nádielka. Keď si teda najbližšie pôjdete po lopatu a pustíte sa do odhadzovania snehu, skúste si so sebou vziať aj vosk zo sviečok. Keď ním potriete lopatu, sneh sa na ňu nebude lepiť a celý proces tým urýchlite – potom sa môžete s kľudným svedomím vrátiť do tepla vašej obývačky.

pinterest.com

Ochranná vrstva

Stalo sa vám už, že ste posielali obálku s dokumentmi, kde ste si dali záležať na každom detaile – a teda i na dojme z vášho písma? Síce ste sa úporne snažili o krasopis, vaša obálka sa nemusela k adresátovi dostať v stave, v akom ste ju poslali. Vplyvom počasia a rôznych vonkajších vplyvov sa mohlo stať, že prišla do styku s vodou a písmo, na ktorom ste si dávali záležať, sa jednoducho rozpilo a stalo sa nečitateľným. Aby ste tomu predišli, skúste nabudúce štítok s adresou navoskovať.

pinterest.com

Strašiak pre komáre

Čo by ste dali za to, aby ste zažili leto bez otravných a neustále dobiedzajúcich komárov? Až tak veľa toho obetovať nemusíte. Stačí, keď do vosku prilejete trochu citronelového oleja.

pinterest.com

Oprava rozstrapkaných šnúrok

Trik, ktorý poznajú pravdepodobne aj tí najmenší. Nemusí sa jednať priamo o šnúrky od topánok, môže ísť o akýkoľvek špagátik, povrázok či nitku. Koniec šnúrky polejte voskom a nechajte zaschnúť.

pixabay.com

Nepremokavá obuv

Spreje, ktoré vám pomôžu ochrániť vašu obľúbenú obuv pred vlhkosťou a jej vplyvmi na materiál, sú vám v súčasnosti ponúkané v každej lepšej predajni obuvi, a to väčšinou hneď pri kúpe nového páru topánok. Nuž ale, ako isto viete, tieto spreje nie sú až takou lacnou záležitosťou a najmä nie v prípade, keď sú veľmi jednoducho nahraditeľné. Stačí, keď celý povrch topánok potriete voskom, ktorý je ideálny pre väčšinu textílií a následne vysušíte fénom.

pinterest.com

Originálny podpaľovač

Táto vec sa vám určite zíde pri najbližšej grilovačke a za svoju originalitu žožnete bezpochyby veľký úspech. Podpaľovačom môžete napríklad ohriať vodu, udržiavať ju v teple, použiť ho viete aj ako osvetlenie a čo je najdôležitejšie – poslúži vám ako skvelá náhrada pevného podpaľovača a bez problémov s ním založíte oheň.

pinterest.com

Stačí, ak dáte do kartónového držiaka na vajcia akýkoľvek kúsok suchej tkaniny (prípadne vatového tampóna alebo inej látky) a polejete ho horúcim roztopeným voskom.

Pomocník na fixovanie

Stalo sa vám už, že ste sa pokúšali zafixovať príliš malú, resp. tenkú sviečku do veľkého svietnika? Ak áno, určite si pamätáte aj nervozitu, ktorá vo vás narastala. S týmto trikom vám však bude úplne stačiť, keď necháte v svietniku rozpustiť zvyšok sviečky a druhú (tú, ktorú ste sa chystali zapáliť), upevníte do rozpusteného vosku. Po stvrdnutí sa sviečka už ani nepohne a bude stáť úplne pevne.

https://www.instagram.com/p/BcIUEcllCI3/?tagged=beeswax

Oprava zasekávajúceho sa zipsu

Ak sa vám zasekáva zips na obľúbenom kabáte či nohaviciach, skúste zúbky zipsu pretrieť voskom a následnej niekoľkokrát zips striedavo sťahujte a vyťahujte, až kým to nepôjde úplne hladko a bez problémov.

pixabay.com

Nové vonné sviečky

Najjednoduchšou cestou, ako využiť zvyšky sviečok, je oživiť ich a vyrobiť si z nich nové. Môžete ich dať do akejkoľvek peknej sklenenej, keramickej či inej nádobky, ktorá vám príde pod ruku.

pinterest.com

Zo starých zvyškov obyčajných sviečok dokážete vytvoriť aromatickú, ktorá vám rozvonia celý váš dom, pričom výber vône je v plnej miere ponechaný na vás. Stačí, keď pri výrobe novej sviečky kvapnete do rozpusteného vosku niekoľko kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho olejčeka či korenia.

Počuli ste alebo ste dokonca praktizovali nejaké iné triky, pri ktorých ste použili práve zvyšky sviečok? Prípadne ste skúšali niektorý z nápadov spomenutých v článku? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti.

Pozri aj: Môj známy si hneď 1. decembra vyzdobil terasu svojho domu. Túto zimnú rozprávku chodia obdivovať všetci z okolia!

zdroj: babskeveci.sk (Katuš), takprosto.cc