V etikete je najzákladanejšou vecou pochopenie, kde sa nachádza hranica medzi tým, čo je slušné a čo sa chápe ako nedôstojné. Týchto pár rád vám pomôže vytvoriť skvelý dojem napríklad pri stolovaní s obchodnými partnermi alebo jednoducho v každodennom živote. Ak chcete na ľudí pôsobiť naozaj elegantne, osvojte si pravidlá etikety aj týmto jednoduchým spôsobom a úspech či pochopenie je zaručené.
• V reštaurácii
Pri vstupe do reštaurácie otvárajú páni dvere, čo umožňuje ženám, aby do miestnosti vstúpili ako prvé. Následne muži pomáhajú dáme s kabátom alebo šálom a usádzajú svoju spoločníčku. Ak bol dopredu objednaný stôl, je na mužovi, aby zistil kde sa nachádza a svoju spoločníčku k nemu dovedie.
Zlatým pravidlom, na ktoré nesmieme zabúdať je, že platí osoba, ktorá stretnutie navrhla. Väčšinou sa jedná o stretnutia medzi ženou a mužom.
Pri obchodných stretnutiach alebo stretnutiach s priateľmi, kde viete že za obed alebo večeru budete platiť spoločne, je dobré ak upozorníte čašníka. Ak ho upozorníte dopredu, vyhnete sa zdĺhavému vypočítavaniu účtu na kalkulačkách a prerozdeľovaniu sumy. Ak sa stane, že suma za objednané jedlo a nápoje nesedí, nie je vhodné aby ste kvôli tomu urobili scénu. Každý je len človek a robí chyby, a preto sa mohlo stať, že čašník bol len nepozorný. Jednoduchým upozornením poukážte na chybu a čašník ju bezpochyby napraví.
Ak pozvete na obed ženu, nechajte ju jedlo ochutnať ako prvú. Po prvom súste sa do jedla môžete pustiť aj vy.
• Pri stole
Nie každý z nás sa môže pochváliť znalosťou etikety stolovania. V tomto prípade je to ospravedlniteľné. Keď prídete do reštaurácie, na stole sa nachádza len ten príbor, ktorý k svojmu jedlu nevyhnutne potrebujete. Prišli ste sa najesť a vychutnať jedlo nie súťažiť vo výbere vidličiek. Ak si však nie ste istí, pokojne sa spýtajte čašníka o radu. Je tam preto aby pomohol a určite sa vám nebude smiať.
Pri stolovaní nie je vhodné, aby sa mobilné telefóny nachádzali na stole. Je to chvíľka, ktorú si môžete vychutnať sami pre seba, užiť si dobré jedlo či víno, tak prečo to kaziť nečakanými telefonátmi? Veľmi komicky pôsobí, ak pri stole vybavujete obchodné záležitosti. Ostatní zaplatili za príjemný večer a nezaujíma ich, v akých problémoch sa vaša firma nachádza.
Ak sa stane, že na stretnutie meškáte, dajte to vedieť dopredu spolu s vysvetlením. Žiadna výhovorka nepomáha, naopak môže situáciu zhoršiť. S vysvetlením však nečakajte do poslednej minúty. Upozornite na to, že budete meškať s predstihom, aby bol na to dotyčný pripravený. Pri stretnutí sa tak vyhnete nepríjemným situáciám ako napríklad hádke.
• Konverzácia
Pri spoločenskej konverzácii v kruhu obchodných partnerov či dokonca na prvom stretnutí s partnerom, nie je vhodné, aby ste hovorili o svojich osobných záležitostiach, strastiach či zdravotných ťažkostiach. Je veľmi málo pravdepodobné, že dotyčného zaujíma ako ste trávili svoje dopoludnie. Tieto témy rozoberáme so svojimi blízkymi alebo kamarátmi. Slušní ľudia hovoria veľmi málo o svojej rodine, o svojich záležitostiach a určite neroznášajú klebety. Pôsobí to doslova odpudivo ak v konverzácii hovoríte o niekom inom informácie, ktoré v mnohých prípadoch nie sú pravdivé. Čas, ktorý trávite spolu, by mal byť o spoločných, zaujímavých témach.
Oveľa náročnejšie ako hovoriť, je počúvať. Je slušné, ak si vypočujete názor opačnej strany a pritom osobu neprerušíte. Prijímanie názorov iných ľudí vedie k slušnej konverzácii, v ktorej nemusí nikto zvyšovať hlas.
• Návštevy
Ak dostanete pozvánku na návštevu od niekoho iného ako vašej rodiny alebo priateľov, nie je vhodné aby ste so sebou priviezli aj svoje deti. Aj keď ste milujúci rodič, váš hostiteľ s vami nemusí zdieľať túto vášeň a vaše deti môže vnímať ako rušivý element. Ak však svoje deti vziať musíte, je vhodné, ak na to hostiteľa upozorníte vopred.
Pri podávaní jedla je neslušné, ak jedlo odmietnete. Je vhodné, ak jedlo prijmete bez váhania a aspoň ochutnáte. Poprípade, ak viete aké jedlo sa bude podávať, môžete poprosiť o menšiu porciu. V žiadnom prípade nezaťažujte hostiteľa s vašimi diétami alebo nechuti k istej potravine.
• Podávanie rúk
Ak sa jedná o obchodné stretnutia, pri podpise zmluvy si obe strany potrasú rukami. Pri stretnutí s cudzincami si potrasiete rukou až po predstavení. Ak ste vy iniciátorom stretnutia, je vhodné ak po predstavení podáte ruku a váš stisk je primeraný. Príliš chabé podanie ruky z vás robí slabší článok rozhovoru, naopak silné podanie ruky môže opačnej strane spôsobiť bolesti. Podaním ruky sa do istej miery odbúra stres a vaša konverzácie sa môže začať.
• Dvere
Nezabúdajte na zlaté pravidlo. Do miestnosti vstupuje prvá žena. Ak ste pozvali hostí do svojho domu, do miestnosti vstupujú ako prví. Samozrejme, ak sa medzi pozvanými nachádza žena, vstupuje ako prvá. Dvere držíte otvorené až pokým nevstúpi posledný hosť.
V práci alebo na obchodných stretnutiach do miestnosti vstupuje prvý nadriadený či mimoriadne rešpektovaná osoba.
Pri dvojkrídlových dverách sa pri vstupe otvárajú pravé krídla dverí, pretože z ľavej strany väčšinou ľudia odchádzajú z miestnosti. Dáma otvorí dvere, ponechá ich pánovi a ten ju nasleduje do miestnosti.
• Schody, eskalátory, výťahy
Ak sa muž nachádza v spoločnosti dámy, na schody vstupuje ako prvý. V prípade, že sú schody tmavé alebo strmé, ju môže zachytiť, ak by sa dáma pošmykla alebo potkla.
Vo výťahoch by sa mal muž stojaci najbližšie k tlačidlám spýtať ostatných na podlažie, v ktorom vystupujú z výťahu. Otázka by mala najprv smerovať k dámam až neskôr k pánom. Ak sa jedná o výťahy v práci, je vhodné, ak muž uvoľní miesto v preplnenom výťahu žene.
• V obchode
Pri platbe v obchode sa dopredu uistite či máte peniaze pripravené a, samozrejme, či ich máte dostatok. Vyhnete sa tak trápnym situáciám a nebudete zdržovať rad za vami. V dnešnej dobe sú priaznivé rýchle reakcie.
• Verejná doprava
Snáď nemusíme pripomínať, že mladí a telesne schopní ľudia prenechajú miesto na sedenie starším ľuďom či tehotným ženám.
Dobre vychovaní muži nesedia vo verejnej doprave pokiaľ v jeho blízkosti stojí nejaká žena. Sú povinní ponechať svoje miesto žene alebo staršej osobe a usadí sa až vtedy, keď je to vhodné. Od ženy sa neočakáva, že prenechá svoje miesto mužovi dokonca ani vtedy, ak sa jedná o staršieho muža. Svoje miesto prenecháva len v prípade, že ide o rodinného príslušníka. Pri vstupe alebo výstupe pomáha muž žene podaním ruky.
Znalosťou týchto pravidiel ohúrite svoje okolie, ktoré vás bude vnímať ako zdvorilého a slušného človeka.
zdroj: babskeveci.sk (Hana Dovcová) brightside.me
Nahlásiť chybu v článku