Aj vy ste už zamýšľali nad tým, prečo si manželia vymieňajú obrúčky a nosia ich na štvrtom prste ľavej ruky? Mýtov, ale aj faktov týkajúcich sa tejto tradície, je hneď niekoľko. Niektoré sú vedecké, iné čisto romantické.
Ak načrieme hlbšie do histórie, zistíme, že kedysi sa obrúčky nosili na rôznych prstoch a nijaké fixné pravidlo v tomto smere neexistovalo. Tradícia prstenníka ľavej ruky siaha „len“ do starovekého Ríma, kedy bol práve tento prst považovaný za tzv. „žilu lásky“, teda vena amoris. Tá mala viesť priamo do srdca a možno by aj viedla, keby vedci túto teóriu nevyvrátili. Ich záporné krčenie nosmi však nevyústilo do ničoho iného než do toho, že ľudia v romantickej tradícii pokračovali. Niektorí z presvedčenia, iní z trucu. Faktom však ostáva, že tradícia prstenníka ako symbolu lásky zo starovekého Ríma sa dochovala a praktizuje sa dodnes.
Nebuďme takí pragmatici
Vedci prišli s čisto pragmatickým tvrdením, a síce, že nosenie obrúčky na ľavej ruke je dôsledkom obyčajnej ľudskej lakomosti, respektíve šetrnosti. Keďže sa obrúčky vyrábajú zväčša zo zlata, ktoré je mäkkým kovom, najmenej sa budú opotrebovávať na ľavej ruke. Nedomysleli však, že toto tvrdenia akosi neplatí na ľavákov, ktorí menej používajú pravú ruku, ale to iba tak na okraj. Podľa vedcov by ľudia prsteň pokojne nosili aj na malíčku, ibaže jeho postavenie je príliš nekomfortné. Prstene sa z neho šmýkajú, nedržia pekne rovno a navyše je dosť náročne vyrobiť pevný prsteň na tak úzky prst. Preto si ľudia začali dávať obrúčky na prstenník ľavej ruky.
Ako potom vysvetliť, prečo nosia prstene Španieli, Venezuelčania, Peruánčania, Indi, Dáni a Nóri prsteň na prstenníku pravej ruky? Majitelia obrúčok z týchto krajín sa zhodujú v jednotnom tvrdení: pretože pravá ruka je dominantnejšia a symbolizuje silu manželstva.
Zaujímavosti z minulosti
Medzi zaujímavosti patrí aj zásnubný prsteň kňažnej Márie, dcéry Henricha VIII. Zasnúbili ju už ako dvojročnú! Prvý diamantový prsteň pritom dostala až Mária Burgundská od kráľa Maximiliána I. v roku 1477. Naopak, najstaršia výmena obrúčok sa datuje až do starovekého Egypta, ibaže vtedy si vystačili s o niečo skromnejšími zásnubami. Prstienky si vyrábali z trstiny, neskôr na tento účel začali používať kožu, kosti či dokonca slonovinu. S postupujúcim časom sa aj materiály menili, no a ako to býva zvykom, čím drahší materiál, tým cennejšia manželka.
Ak ste si mysleli, že prstienky sú okrúhle len preto, lebo by na prste inak nedržali, presvedčíme vás o opaku vychádzajúcom zo symboliky snubných prsteňov. V skutočnosti by snubným šperkom mohlo byť prakticky čokoľvek. Ibaže prsteň je okrúhly a kruh je symbolom večnosti tak v Egypte, ako aj v Hornej Súči. Otvor v strede prstenca symbolizuje bránu k nekončiacej a večnej láske. Len priamočiari Rimania mali toľko odvahy, aby priznali, že prsteň je okrem množstva láskyplných symbolov aj symbolom vlastníctva, ktorým si muž uplatnil nárok na svoju manželku.
V kresťanstve sa obrúčky začali svätiť a používať ako súčasť svadobného obradu až v 13. storočí, pretože dovtedy boli považované šperky za nevhodné. Je pravda, že kedysi boli obrúčky hotovými zdobenými klenotmi. Práve kresťanstvo ich povolilo s podmienkou, že budú jednoduché. Toto gesto malo mať aj pre manželov viac duchovný ako skrášľujúci význam. Dnes sa však od tejto peknej tradície pomaly ale isto vzďaľujeme. Nevesty sa vracajú k zdobeným prstienkom s čo najväčším počtom kamienkov a blikotajúcich diamantov.
Snubné prstienky sa ale tiež nevyhli miestnym katastrofám a tú najväčšiu zažili v 17. storočí, kedy ich Anglikáni zakázali údajne kvôli ich pohanskému pôvodu.
Iný kraj, iný mrav
Netreba ale zabúdať, že každé náboženstvo má iné zvyklosti. Nuž a tie neobchádzajú ani snúbencov. Napríklad Židia si na svadbe dávajú obrúčku na ukazovák, aby bol ľahšie viditeľný. Ak chcú, potom si ho môžu presunúť na iný prst, pri obrade je však ukazovák nevyhnutnosťou. Naopak, Moslimovia a Hinduisti prsteň mať vôbec nemusia.
Test pre romantikov
Podľa Číňanov má symboliku naozaj všetko. A inak to nie je ani pri prstoch. Palec symbolizuje rodičov, ukazovák súrodencov, prostredník samotného majiteľa prsta, prstenník životného partnera a malíček potomkov.
Dajte dlane oproti sebe, prsty roztvorte a spojte ich navzájom, teda palec ľavej ruky s palcom pravej ruky, ukazovák ľavej ruky s ukazovákom pravej ruky a tak ďalej až po malíček.
Ako prvý ohnite dovnútra prostredníky, no ostatné prsty nechajte spojené a vystreté. Prostredníky ste oddelili jednoducho. Vráťte ich späť a spojte ich. Teraz sa pokúste rozdeliť palce. Podarí sa vám to, pretože palce symbolizujú vašich rodičov, od ktorých sa v istom čase života odpojíte a budete sa musieť rozlúčiť.
Palce spojte späť a teraz ohnite ukazováky. Ohli ste ich, pretože symbolizujú vašich súrodencov, ktorí sa raz tiež vydajú svojou cestou. Ukazováky spojte späť. Teraz ohnite malíčky. Tie symbolizujú vaše deti, ktoré raz vyletia z hniezda a rozlúčia sa s vami podobne ako ste to urobili vy s vašimi rodičmi.
A na záver sa pokúste rozdeliť prstenníky. Akosi to nejde, však? Pretože podľa čínskej tradície majú muž a žena ostať spolu až do smrti v ťažkých aj šťastných chvíľach. A ani po smrti nebudú rozdelení.
Pozri aj: Aktuálne: Moderátora Borisa Prša po kolapse previezli do nemocnice, kde bojuje o život
zdroj: babskeveci.sk (M), thisisinsider.com
Nahlásiť chybu v článku