O tomto by mali vedieť všetky ženy! Vedeli ste, že tampón by ste si mali meniť každé dve hodiny?

Monizz

Menštruácia je v našich končinách ešte stále akosi tabu, no vypätie sa pomaly ale isto stráca. Možno je to mladou generáciou, ktorá sa o veciach nebojí hovoriť otvorene a možno jednoducho len o tom, že sme si konečne začali uvedomovať, že ženské mesiačiky nie sú hanba, ale celkom prirodzená vec. Toto by o ženskom cykle mala vedieť každá z nás.

Článok pokračuje pod videom ↓
pexels.com

Hole fakty

Pri priemerne menštruujúcej žene by množstvo krvi nemali presiahnuť 20-50ml denne. Toto množstvo sa rovná približne dvom polievkovým lyžiciam tekutiny. Ak krvácate silnejšie, môže to napovedať o hormonálnom alebo gynekologickom probléme. Navštíviť lekára je v tomto prípade nutnosťou. Silné krvácanie môže mať celý rad príčin. Od cýst, cez polypy až po infekcie.

Počas celej menštruácie, ktorá v priemere trvá zhruba 5-7 dní, by ste nemali stratiť viac ako 250ml krvi. Dôležitý je však aj fakt, že z tohto množstva treba odpočítať hlien a krvné zrazeniny. Množstvo krvi sa dá približne určiť, no stále ide len o čistú tekutú krv.

pexels.com

Pomýliť vás môžu aj tampóny. Ak si tampón meníte zhuba 2-3 krát denne, potom máte pocit, že ste nevykrvácali veľa. Mýlite sa, pretože hoci sa to nezdá, v jednom tampóne sa udrží neuveriteľné množstvo tekutiny. Ak si teda vymieňate tampóny dvakrát za deň, potom vyhadzujete do smetí približne 10 mililitrov krvi.

Hranica silného krvácania sa pohybuje pri 15-18 mililitroch tekutiny, to znamená, že si tampón alebo vložku vymieňate každé 3 hodiny. Toto všetko sú čísla dosť vysoké a mal by o nich vedieť váš lekár. Čo je však alarmujúce, je vymieňanie vložky či tampónu každé dve hodiny počas prvých dvoch dní menštruácie.

pexels.com

Problém môže stáť aj za dlhým krvácaním. To by nemalo presiahnuť hranicu jedného týždňa. Ak teda krvácate 8 a viac dní, informujte o tom vášho gynekológa, ktorý tento problém určite začne riešiť.

Málo vylúčenej krvi je skôr výsadou mladších dievčat, ktoré menštruovať ešte len začínajú. V prvých rokoch mesiačikov je typické nepravidelné a slabé krvácanie. Hladiny hormónov v tele sa ešte stále neustálili, a to ovplyvňuje aj intenzitu krvácania. Ak máte dcéru, ktorá krváca málo a vy sa bojíte, že niekde môže byť problém, vypustite dych. Je to úplne normálne a jej cyklus sa do niekoľkých rokov upraví a bude pravidelný ako hodinky.

pexels.com

Ak ide ale o dospelé ženy, ktoré krvácajú krátko a slabo, môže to mať tak fyziologickú, ako aj patologickú príčinu. Väčšinou postihuje dievčatá príliš chudé, s akné a inými problémami súvisiacimi s tínedžerským vekom. Ak však patríte k ženám, ktoré majú pubertu a dospievanie dávno za sebou, nechajte sa vyšetriť. Môže ísť o endometriózy, neplodnosť, ale aj včasný nástup menopauzy.

pexels.com

Je mimoriadne dôležité, aby si ženy sledovali množstvo vylúčenej krvi počas týždňa menštruovania. Ak budete aspoň približne ovládať aké-také množstvá, v prípade problému ho zaručene neprehliadnete a môžete si výrazne pomôcť pri skorej a úspešnej liečbe. Nezanedbávajte sa.

Pozri aj: Toto mala princezná Diana napísané na svadobných topánkach v deň svojej svadby! Skryté posolstvo vyráža dych celému svetu!

zdroj: babskeveci.sk (M), takprosto.cc

Najnovšie články