Každý rodič chce, aby jeho dieťa žilo slušným a usporiadaným životom. Na dieťa však vplývajú mnohé faktory, ktoré ho formujú a vytvárajú jeho osobnosť. Najväčším faktorom, ktorý na dieťa vplýva, sú ale jeho rodičia. Ak sa z dieťaťa stane neskôr v dospelosti zlý človek, zvyčajný dôvod pramení v rodičovskej výchove, resp. v nevýchove.
Poprední psychológovia z Harvardskej univerzity sa preto rozhodli uverejniť týchto šesť odporúčaní, čo by mali rodičia so svojimi deťmi robiť, aby z nich vyrástli slušní a dobrí ľudia.
Trávte čas s deťmi
To je základ všetkého. Rodičia by mali pravidelne tráviť čas so svojimi deťmi, pričom platí „čim viac, tým lepšie“. Je potrebné sa zaujímať o dieťa, podporovať jeho koníčky, zaujímať sa o problémy, ktoré ho trápia, alebo len jednoducho počúvať, čo má dieťa na srdci. To, že budete viesť rozhovory s deťmi, ich bude osobnostne rozvíjať a obohacovať. Vaše názory či činy budú vnímať ako vzor.
Vždy povedzte dieťaťu, čo pre vás znamená
Podľa psychologických výskumov, mnohé deti netušia, že sú to práve oni, kto je pre ich rodičov tou najdôležitejšou osobou na svete. No deti potrebujú od rodičov počúvať tieto slová pravidelne. Čím častejšie, tým lepšie. To dáva deťom pocit bezpečia a dôležitosti, pričom sa cítia byť milované a cenené, čo pozitívne vplýva na formovanie ich osobnosti.
Ukážte im, ako riešiť problémy
Napríklad ak sa vaše dieťa rozhodne, že chce prestať s futbalovými tréningmi, požiadajte ho, aby vám povedalo, prečo s tým chce prestať, a tiež aký to bude mať dopad na okolie, na jeho kamarátov či spoluhráčov z tréningu. Ak sa predsa len rozhodne skončiť, pomôžte mu nájsť niečo nové, čo ho nadchne a zaujme a čomu sa bude venovať.
Prejavujte vďačnosť
Výskumy ukazujú, že ľudia, ktorým je prejavovaná vďačnosť za pomoc, a to aj za úplne malé a obyčajné veci sú priateľskejší, štedrejší a ochotne pomôžu. Zapojte teda vaše deti do domácich prác, samozrejme v primeranej miere a intenzite a následne im dajte najavo, že si ich pomoc ceníte. Psychológovia odporúčajú tiež odmeňovať pochvalou či malou pozornosťou deti za ich úsilie a prejavy láskavosti.
Pomôžte dieťaťu vyrovnať sa s negatívnymi emóciami
Psychológovia predpokladajú, že zaujímanie sa o problémy iných pomáha znižovať prejavy negatívnych emócií ako je hnev, nenávisť, či závisť. Rozoberanie negatívnych zážitkov pomáha dieťaťu pochopiť tieto pocity a bude ich to posúvať k tomu, aby im dokázalo čeliť. Je to tiež dobré na psychickú vyrovnanosť dieťaťa.
Ukážte dieťaťu, že svet je oveľa väčší ako si predstavuje
Niektoré výskumy ukazujú, že deti myslia často v malom. Ich okruh záujmov tvorí najmä rodina, známi a kamaráti. Je dôležité ukázať dieťaťu, že svet, to nie sú len ľudia v jeho blízkosti. Vysvetlite mu, akí sú ľudia navzájom rôzni, ako žijú ľudia v Afrike či v Ázií. Okrem toho, že to deti učí byť poslucháčmi, otvára im to obzory a začnú si uvedomovať rozmanitosť sveta.
Podľa odborníkov na Hardvarde je výchova dieťaťa v zdvorilého, láskavého a súcitného človeka veľmi náročná úloha. No je to presne to, čo je každý z nás schopný urobiť. Výsledkom potom bude, že budete po rokoch pyšní nielen na svoje dieťa, ale aj na to, aký človek z neho vyrástol. A bude to v prvom rade vaša zásluha.
babskeveci.sk (Matej Mensatoris), brightside.me
Nahlásiť chybu v článku