Rodičia sa o svoje deti v dnešnej dobe starajú akosi príliš. Žijú a prežívajú všetko s nimi, nedávajú im slobodu ducha a príliš im vo všetkom pomáhajú. Z mnohých detí potom vyrastajú nevyrovnané osobnosti, mamičkini synáčikovia a oteckove dcérky. Všetko sú to ľudia neschopní bojovať vlastnými lakťami a získavať životné skúsenosti.
Práve to je dôvod, prečo by mnoho rodičov, hoci si to nemyslia, mali prestať s urputnou starostlivosťou, opičou láskou, ale aj naozaj úprimnou ochotou svojim deťom pomáhať. Niekedy je pre dieťa lepšie, ak si už v ranom detstve presadí svoje názory a požiadavky samo. Neskôr vám za to, že ste mu túto možnosť neubrali, naozaj poďakuje.
Nehovorte za nich
Už keď sa vášho dieťaťa cudzí ľudia ako malého opýtajú „ako sa voláš?“, vy s radosťou odpoviete „no, ako sa voláš? Tomáško sa voláš!“, odpovedáte za deti všade a vždy, nabádate ich zakaždým, keď porozmýšľajú, čo by chceli povedať, nie je to v poriadku. Nedávate im možnosť osmeliť sa, a tak spôsobujete to, že dieťa buď nepovie nič, lebo sa zahanbí, alebo to poviete zaňho. A takto to postupuje celý život. Ak sa ich niekto vo vašej prítomnosti opýta, kam chcú ísť na strednú alebo vysokú školu, odpovedáte chytro za nich, akoby to bolo vaše vlastné rozhodnutia. Tínedžeri na podobné veci reagujú otráveným prevracaním očí. Nuž, nečudo. Keď sa ich raz v živote opýta niekto na niečo dôležitejšie, môže sa stať, že odpovedať jednoducho nebudú schopní.
Nebuďte ich nepriateľmi
Mnohí rodičia túžia byť pre svoje deti vzormi a autoritami. Žiaľ, ešte viac z nich si pod týmto pojmom predstavuje čosi celkom iné ako byť niekým, koho budú deti obdivovať za to, čím a aký je. Nechcete, aby mali pred vami tajomstvá, no zároveň chcete, aby mali pred vami rešpekt. Ide o veľmi tenkú hranicu, ktorá sa dá zvládnuť niekedy naozaj len zázrakom alebo pričinením šťasteny.
Buďte pre svoje deti viac priateľmi ako vynútenými autoritami. Ak budete ich dobrí priatelia, radi vám zveria aj svoje tajomstvá a okrem toho vás budú považovať za ľudí, ktorým hodno dôverovať. A to je snáď oveľa viac, ako keď sa pred vami trasú priznať, že prvý raz v živote skúsili cigaretu. Rešpektujte ich život tak, ako žiadate, aby oni rešpektovali ten váš.
Chcete verzus potrebujete
Všetci vieme, že brokolica je zdravšia ako čokoláda, že nové tenisky sa im zídu na narodeniny viac ako vytúžená lopta na futbal alebo bábika Barbie. Ak deťom diktujete všetko, čo potrebujú, a zabúdate pritom na to, čo chcú, ste na najlepšej ceste stať sa rodičom nepriateľom. Aspoň na narodeniny a na Vianoce by ste im mohli dopriať to, čo si naozaj želajú a z čoho budú mať radosť.
Príliš im nepomáhajte
Keď má dieťa 2-3 roky, je to už prakticky samostatná jednotka, ktorá si mnoho vie urobiť, vypýtať, povedať. Netreba im stále klásť otázky, či chcú ísť na nočník alebo či sa im nechce cikať. Dieťa samo povie, keď má potrebu niečo urobiť, alebo ho trápi hlad či túžba zahrať sa s kockami. To isté platí aj vo vyššom veku, kedy sa tínedžeri chcú obliekať sami a nepotrebujú nakupovať s mamou. Ak už to musí byť, lebo vaši divosi by si na seba pokúpili naozaj katastrofálne kúsky, nakupujte s nimi, no nechajte ich vybrať si. Ak sa vám bude zdať niečo príliš, taktne im to povedzte a snažte sa nájsť spoločný kompromis.
Dirigujete?
Nepáči sa vám, akú hudbu počúva? Ako sa oblieka? Že nechce chodiť na klavír, ale na gitaru, lebo tá je dnes modernejšia? Že nebude z neho hokejista, ale venuje sa individuálnemu behaniu? Akokoľvek dobré sú vaše úmysly a predstavy o tom, ako by malo dieťa vyzerať či správať sa, myslite na to, že v prvom rade je to človek s vlastnými pohnútkami a čím viac mu budete jeho aktivity zakazovať a (ne)nápadne ho smerovať k tomu, čo si želáte vy, tým viac bude protestovať a vaše nádeje budú skôr či neskôr zmarené.
Nedávajte im peniaze
Začali ste im dávať vreckové, no bojíte sa, kde ich míňajú. Nedôvera je prirodzeným prejavom rodičovstva a prechádzame ňou všetci. Bojíme sa, aby naše deti nezačali skúšať drogy, nekupovali si cigarety alebo alkohol, prípadne ako pätnásťroční nemíňali peniaze na kondómy. Akonáhle zistia, že im kontrolujete peňaženky a hrabete sa v ich účtoch, bude po dôvere. Ak míňajú rýchlo, nedajte im vreckové skôr. Naučte ich, že peniaze sa šetria a nepadajú z neba kedykoľvek si ich vypýtajú. Najbližší mesiac si dobre rozmyslia, kedy, kde a koľko utratia.
Nerobte si prieky
Vy chcete, aby Klárka chodila na husle, ale váš muž túži po tanečnici. U Tomáška je to zasa naopak, muž chce mať futbalistu a vy krasokorčuliara. Nechajte to tak, nerobte si napriek a nesnažte sa svojim deťom za chrbtom partnera vsugerovať, že to vaše je lepšie. Sledujte svoje deti a dobre si všímajte k čomu najviac inklinujú. Nechajte ich, aby si svoje záujmy a krúžky vyberali sami, tak sa vám odvďačia najviac.
Neberte ich úspechy akoby boli vaše
Keď sa vášmu potomkovi niečo podarí, nehovorte mu „máš to po mne“. Keď je ešte maličký, nehovorte „začali sme chodiť“ ale „začal chodiť“. Aj keby šikovnosť vášho syna či dcéry bola vašou zásluhou, nikdy to takto neprezentujte pred ním. Tešte sa vnútorne, ale svojmu dieťaťu dajte najavo, že je to ono, kto dokáže veľké veci, ak chce.
Nechajte ich vybrať si
Ak už vie vaše dieťa hovoriť, má právo vybrať si, po akom darčeku túži. Nemusí to byť len inteligentná hračka, ktorá bude cibriť jeho malý mozoček. Ak chce bábiku a nie logickú kocku, nevnucujte mu ju. Ak chce plastovú hokejku a nie tematické puzzle s motívom hôr, kúpte mu ju. Darčeky nie sú o tom, čo si želáme, ale o tom, čo si želá obdarovaný. Niekedy nepomôže ani tisíc logických hračiek na to, aby ste mali z dieťaťa inteligenta. Nechajte ho, aby svoju osobnosť rozvíjalo samo. Možno práve na oko neduchaplné obliekanie Barbie bábik vašu dcéru raz privedie k šitiu, návrhárstvu či maľovaniu. A možno bude z vášho Janka vďaka nanúteným puzzle vášnivý odporca prírody alebo umenia.
Nevyšetrujte ich
Ostražitosť je na mieste, ale dá sa byť ostražitý aj potichu. Nevypočúvajte svoju dcéru, keď ju domov prvýkrát odprevadí cudzí chlapec spôsobom „kto to bol?!“. Skúste sa jej priateľsky opýtať, a ak vám bude chcieť zaklamať, ako rodič to okamžite zbadáte. Možno ide o prvú lásku a možno o obyčajného kamaráta zo školy. To, že váš syn chodí na korčule s dievčaťom zo susednej dediny ešte neznamená, že spolu musia ako 14-roční kučeravo debatovať v kríkoch za dedinským ihriskom.
zdroj: brightside.me (M)
Nahlásiť chybu v článku