Každý rodič to dobre pozná. Detský kašeľ. Ak to nie je nič vážne, vo väčšine prípadov si len zájdeme do lekárne a zakúpime nejaký sirup, prípadne sladké tablety na podráždené hrdlo. Ak však po sirupoch siahate veľmi často, možno vás bude zaujímať, že to nie je tak celkom dobré a správne.
„Len počas jednej hodiny som pri zapnutom televízore postrehol 8 reklám na lieky, ktoré by sa podľa výrobcov v prípade kašľa mali užiť ihneď, keď dieťa zakašle. Už som to viac nemohol počúvať! Ľudia, dávajte si pozor!”, hovorí Dr. Komarovský.
Silný kašeľ
Reklamy, ktoré vidíme v televízii, najčastejšie hovoria o liekoch na vlhký alebo suchý kašeľ. Hlavnou funkciou týchto liekov je zvýšenie tvorby hlienov, ktoré sa následne ľahšie vykašliavajú.
Keď má dieťa nádchu, kašeľ a horúčku, jedná sa o ochorenie horných dýchacích ciest. Je teda asi zbytočné rozpúšťať hlien v pľúcach, ak má vaše dieťa len nádchu alebo trpí bolesťou hrdla, no nie?
Lieky sú samozrejme pri niektorých ochoreniach nevyhnutné, a to najmä ak sa jedná o zápal priedušiek či zápal pľúc. Lieky určené na liečbu takýchto ochorení by však mali byť rastlinného pôvodu. Ak máte podozrenie na závažné ochorenie, vždy by ste mali spolu s dieťaťom vyhľadať odbornú pomoc detského lekára, ktorý si s problémom poradí ľahšie ako televízna reklama na sirup proti kašľu.
Detský kašeľ je navyše o trochu slabší ako kašeľ u dospelého človeka. Po požití liekov na vykašliavanie deti často nie sú schopné vykašľať všetky hlieny. V niektorých krajinách sa dokonca takéto sirupy či mukolytiká neodporúčajú pre deti mladšie ako 5 rokov. Podať takýto liek dieťaťu, ktoré má menej ako dva roky, je dokonca trestný čin.
Ako vyliečiť suchý kašeľ?
Najlepšie sa to dá prostredníctvom čerstvej mrkvovej šťavy v pomere 1:1 spolu s mliekom. Tento nápoj sa odporúča piť 4 až 5-krát denne. Vyskúšajte aj čerstvý čaj z plodov kaliny obyčajnej.
Efektívny účinok na hlieny má aj čerstvý a chladnejší vzduch. V detskej izbe, kde dieťa leží a oddychuje, by malo byť približne 18 až 20 stupňov Celzia. Samozrejme, že dieťa musí byť dobre prikryté a musí piť dostatočne veľa tekutín. Dôležité je aj sledovanie vlhkosti v izbe a pravidelné vetranie. Ak vetráte, dieťa na pár minút uložte do inej miestnosti. V miestnosti, kde sa vzduch nevymieňa pravidelne, sa choroba vôbec nemusí zlepšovať. Ak sa dokonca zhoršia sople a dostaví sa teplota, môže sa z toho vykľuť aj trojtýždňové liečenie na lôžku. Preto si vždy dávajte pozor, ako postupujete.
Dôležité je, aby ste neverili všetkým reklamám. To znamená, že pri prvom zakašľaní hneď nemusíte utekať po sirup, ktorý je podľa reklamy ten najlepší na liečbu kašľa. Kašeľ je v prvom rade len veľmi nepríjemný symptóm, no ešte sa nejedná o nič závažné. Ak kašeľ budete potláčať sirupmi a inými liekmi, spôsobíte, že sa hlien nahromadí a choroba môže nabrať aj nebezpečné rozmery. Okrem iného, zneužívanie liekov proti kašľu vedie k zhoršeniu funkcie pečene a obličiek. Použitie liekov proti vlhkému kašľu je kontraindikatívne, a to znamená, že mnohokrát aj neúspešné.
Dávajte si na to väčší pozor, no verím, že u nás sú mamičky uvedomelé a jeden kašlík a soplík ich do lekárne nedostane. Ak vidíte, že sa v krátkom čase stav dieťaťa zhoršuje, vždy vyhľadajte odbornú pomoc. Za žiadnych okolností sa nehrajte na lekára vy sami.
zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), takprosto.cc
Nahlásiť chybu v článku