Mesiac som pila jablčný ocot pred každým jedlom. Toto je dôvod, prečo by ste ho mali zaradiť do jedálnička aj vy

Zuzana Fulopova

FOóto: pxhere

V poslednej dobe sa stala u celebrít populárna takzvaná jablčná diéta, pri ktorej pijete jablčný ocot každý deň. Victoria Beckham, Hilary Duff, či Kourtney Kardashian nedajú na túto diétu dopustiť a tvrdia, že im pomohla nie len schudnúť, ale aj zlepšiť zdravotný stav. Naozaj má ale táto diéta na naše telo prospešný účinok a ešte k tomu aj schudneme?

pixabay

Jablčná diéta

Jablčný ocot je produkt, ktorý vzniká rozdrvením jabĺk, ich destiláciou a fermentáciou. Týmto procesom vzniká kyselina octová, ktorá obsahuje vitamíny a minerály. Odporúčaná dávka pri tejto diéte je piť jednu až dve čajové lyžičky jablčného octu pred jedlom alebo počas jedla. Môže nám to pomôcť znížiť chuť do jedla a pri trávení, čo sa v konečnom dôsledku odzrkadlí aj na strate hmotnosti.

pixabay

Táto diéta nám môže pomôcť aj kontrolovať cholesterol, či znížiť hladinu cukru v krvi. Zároveň nám táto diéta môže zlepšiť trávenie, pretože obsahuje kyselinu, ktorá rozkladá jednotlivé látky rýchlejšie. Je tiež ideálna ako prevencia proti vzniku srdcových ochorení a to preto, že znižuje hladinu triglyceridov. Okrem toho sa tento produkt využíva aj v kozmetike. Podľa týchto faktov má táto diéta svoje výhody, ale či naozaj pomáha pri chudnutí sa jednoznačne nedokázalo.

Príliš veľa štúdií, ktoré podporuje toto tvrdenie zatiaľ neexistuje. „Existuje jedna štúdia, ktorá ukázala, že jablčná diéta môže spomaliť trávenie potravy a tekutín, čo môže pomôcť stabilizovať hladinu cukru v krvi. Ale celkovo nie je veľa výskumov, ktoré by podporili niektoré tvrdenia,“ vysvetľuje dietologička Eliza Whetzel-Savage, RD pre womenshealthmag. Eliza zároveň tvrdí, že kedže fermentovaný jablčný ocot zvyšuje dobré baktérie v čreve, môže podporiť chudnutie. Táto teória ale nie je dokázaná. Dietologička zároveň dodáva, že jablčný ocot je bezpečný na pitie, preto nie je žiaden dôvod nevyskúšať túto diétu.

pixabay

Odskúšanie jablčnej diéty

Redaktorka Kristin Canning z womenshealth sa rozhodla odskúšať túto diétu na vlastnej koži. Jej diéta spočívala v tom, že pila každé ráno na lačný žalúdok a počas dňa vodu zmiešanú s pár lyžičkami jablčného octu, po dobu jedného mesiaca. Nápoj mal štipľavú vôňu a kyslú chuť, ale piť sa dal bez problémov. Kristin počas tohto mesiaca mala pocit, že je viac hydratovaná, čo sa odzrkadlilo aj v častom močení. Naopak tvrdenie, že pri tejto diéte stratíte chuť do jedla nezaznamenala, napriek tomu, že pred každým jedlom pila vodu s jablčným octom. Po mesačnej diéte sa odvážila a zistila, že ručička váhy neklesla.

pixabay

Napriek tomu si ešte stále občas pridá do nápoja alebo do šalátov jablčný ocot. „U mňa jablčná diéta neurobila veľký rozdiel v tom, ako som sa cítila alebo že som schudla, teda mi nedáva zmysel piť ju každý deň. Ale som rada, že som to vyskúšala, pretože je to skvelý doplnok k mojim jedlám,“ povedala redaktorka.

Aj keď sa nepotvrdila účinnosť jablčného octu v chudnutí, rozhodne stojí za to zaradiť ho do svojho jedálnička. Čo poviete? Dajte nám vedieť v komentároch.

womenshealthmag
0
Komentovať