Utierky, tričká ani spodná bielizeň neboli po praní úplne biele. Potom som skúsila trik od mojej mamy používam ho dodnes

Gabriela Kinčoková

Foto: pxhere

Biele veci sú neoddeliteľnou súčasťou ženského šatníka. V šatníku každej ženy môžeme nájsť biele šaty či romantickú bielu čipkovanú podprsenku. Dôležité však pri takomto prádle je správne pranie. V mnohých prípadoch sa po dvoch až troch praniach stane z krásnej bielej spodnej bielizne zašednutá. Ako teda prať veci tak, aby zostali biele aj po niekoľkých praniach? Odpoveď treba hľadať v radách našich babičiek.

Článok pokračuje pod videom ↓

Biela bavlnená bielizeň

Vyváranie

 

View this post on Instagram

 

A post shared by RISCHAE (@rischaetolentino) on

  • Toto je veľmi zastaralý spôsob, no za to veľmi účinný. Vyváranie bielej bielizne vám pomôže zbaviť sa nepríjemnej sivej farby vášho oblečenia. I keď je táto metóda viac náročná, je overená a naozaj účinná. Budete potrebovať väčší smaltový hrniec a varechu. Do hrnca uložte veci, zalejte ich vriacou vodou a nakoniec pridajte lyžicu nastrúhaného mydla na prania. Takto pripravený hrniec položte nad oheň a nechajte variť 30 minút. Ak ste mali svoju obľúbenú blúzku v skrini až príliš dlho, pridajte do vody dve polievkové lyžice kyseliny salicylovej.

Namočenie bielizne do bielidla

  • Tento spôsob síce patrí medzi jednu z tých starších techník, no rozhodne je jeden z tých účinných. Bielidlo vám dokáže z košele odstrániť staré potné škvrny, fľaky a hlavne zašednutú farbu. Pri tomto spôsobe je dôležité dávať si pozor, aby sa bielidlo nedostalo do kontaktu s pokožkou, pretože by mohlo zanechať následky. V troch litroch vody zmiešajte lyžicu bielidla a lyžicu pracieho prášku. Biele oblečenie namočte do roztoku a nechajte ho tam namočené po dobu pol hodiny. Po pol hodine poriadne oblečenie opláchnite striedavo v teplej a studenej vode.

Aplikácia modrého prášku

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Healthy foods made fun! (@rawnice) on

  • O modrom prášku ste mnohé zrejme nepočuli, no v rôznych obchodoch a e-shopoch už ho ponúkajú a stal sa populárnym. Pomocou modrej farby resp. modrého prášku môžete vybieliť vašu podprsenku a taktiež odstrániť zažltnutie. Stačí, ak jednoducho pridáte modrý prášok do vody, ktorá bude izbovej teploty. Jednotlivé dávkovania nájdete na obaloch výrobku. Roztok rozmiešavajte veľmi opatrne, pretože modrá farba môže zanechať škvrny. Oblečenie ponorte do hotového roztoku na 20 minút. Momentálne je tento produkt populárny v zahraničí, u nás sa stretnete skôr s avivážou modrej farby. Funguje to síce menej účinne, no aj aviváž dokáže pri praní pomôcť, najmä ak je v spojení s pracím gélom.

Biela jemná bielizeň

Sóda

  • Sóda patrí medzi univerzálne pomôcky každej ženy v domácnosti. Jej použitie je naozaj všestranné. Jej veľké plus je, že nie len čistí, ale zároveň aj dezinfikuje. Do misky nalejte liter vody a pridajte dve lyžice sódy. Bielizeň nechajte v tomto roztoku približne dve hodiny a následne ju opláchnite v teplej vode alebo dajte prať.

Peroxid na čipku

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bra-makers Supply 👙 (@bramakerssupply) on

  • Peroxid je ideálny najmä pre jemné čipkované prádlo. Na bielizeň pôsobí jemne, takže sa nemusíte obávať, že by vám vaše obľúbené spodné prádlo zničil. Nezabudnite však, že syntetické prádlo musí byť namočené v studenej vode aby sa nezvlnilo. Do litra vody pridajte dve lyžice peroxidu a namočte bielizeň. Bielizeň nechajte v roztoku namočenú približne pol hodinu. Potom klasicky v rukách vyperte.

Amoniak

  • Amoniak vám pomôže odstrániť žlté škvrny a to dokonca aj tie veľmi staré. Jeho jedinou nevýhodou je silný zápach, ktorý však prebije akýkoľvek kvalitný prací prášok. Polievkovú lyžicu amoniaku rozpustite v litri vody a pridajte bielizeň. Bielizeň nechajte namočenú v amoniaku 10 hodín a následne ju opláchnite v studenej vode a klasicky vyperte.

Samozrejme, časté používanie týchto prípravkov môže zničiť vašu obľúbenú spodnú bielizeň, a preto je veľmi dôležité vedieť, ako a kedy nosiť bielu spodnú bielizeň. Meňte si ju hlavne počas leta každý deň, znížite tak riziko žltých škvŕn od potu.

Najnovšie články