Práčka je dnes spotrebič, ktorý do bytu kupujeme automaticky, podobne ako chladničku alebo žehličku či mikrovlnku. Uľahčuje nám prácu, prádlo máme za pár hodín čisté a celý proces je oproti minulosti oveľa pohodlnejší a rýchlejší. Čo však mnohí zanedbávame je starostlivosť o tento spotrebič. Viete, ako by ste sa mali o práčku starať?
View this post on Instagram
Ak chceme, aby nám spotrebiče dlhšie vydržali, vyžadujú si určitú starostlivosť. Rýchlovarnú kanvicu napríklad ochránite od vodného kameňa tak, že do nej budete nalievať len filtrovanú vodu. Tak ako pravidelne čistíme sporák, mali by sme čistiť aj práčku, od ktorej očakávame, že vždy dokonale vyperie naše prádlo. Práčka by nemala v žiadnom prípade zapáchať a tiež by sa v nej nemali nachádzať usadeniny a iné nečistoty. Aj tieto veci môžu ovplyvniť jej životnosť, no taktiež spotrebu energie.
Ako správne vyčistiť práčku?
View this post on Instagram
V prvom rade ju môžete oslobodiť od prachu a to tak, že ju budete pravidelne utierať. Najťažším orieškom sú práve otočné kolieska alebo gombíky, tu odporúčame na čistenie využiť vatové tyčinky do uší, ktoré sa dostanú aj do úzkych miest. Na povrch zvoľte obyčajnú handru alebo vlhčené univerzálne obrúsky, ktoré sú momentálne veľmi obľúbené nie len na nábytok, no práve aj na spotrebiče.
Zamedzte zápachu a plesniam
Práčku je však potrebné vyčistiť od odtokového filtru až po samotný bubon a priestory, kde nalievate aviváž a sypete prášok na pranie. Keď skončí prací cyklus a vy odstránite mokré prádlo z práčky, nezabudnite ju nechať vždy otvorenú. Zamedzíte tak vzniku plesní a nepríjemného zápachu. V tomto prípade je kľúčová práve tesniaca guma, kde vyčistíme záhyby. Ideálna je napríklad aj sóda bikarbóna zmiešaná s troškou vody. Samozrejme, tesnenie je potrebné potom utrieť dosucha.
Ak je tesnenie veľmi zanesené a cítite zápach, určite nesiahajte po prostriedkoch s obsahom chlóru. Ten by časom mohol tesnenie poškodiť. Vnútro bubna vyčistíte napríklad obyčajným octom. Je oveľa účinnejší ako drahé čistiace prostriedky. Vhodná je aj kyselina citrónová zmiešaná s troškou vody. Stačí, ak túto zmes dáte do práčky namiesto pracieho prostriedku a zapnete najrýchlejší a najekonomickejší režim.
Pozor na agresívne čistiace prostriedky
View this post on Instagram
Zásobník na aviváž a prací prostriedok čistite navlhčenou handričkou, vyhnite sa čistiacim prostriedkom, ktoré sa môžu pri následnom praní dostať do bubna a poškodiť vaše oblečenie. Ak máte na vašej práčke nejaké hrdzavé miesta, odstránite ich buď čistiacim prostriedkom, ktorý je na to určený alebo zmesou octu a sódy. Naneste ju na hrdzu a počkajte niekoľko hodín, kým prebehne reakcia. Potom len utrite navlhčenou handričkou.
Ak budete pravidelne čistiť práčku, budete spokojnejší aj s výsledkom prania. Bielizeň bude čistejšia, jemnejšia a voňavejšia. Tiež budete mať lepší pocit, pokiaľ vám nebude práčka v kúpeľni zapáchať. Ak máte tipy, ktoré využívate aj vo vašej domácnosti, podeľte sa o ne v komentároch.
Nahlásiť chybu v článku