Ako ochrániť topánky pred soľou? Jednoduché rady pre semiš, kožu, ale aj iné povrchy

Lucia Mužlová

takprosto.cc

Dnes ráno som sa zobudila do zasneženého rána. Zima si na našich topánkach vyberá vysokú daň, čo je spôsobené tým, že cesty a chodníky sa posýpajú zmesou soli a štrku. Neraz máme potom na topánkach škvrny od soli, ktoré samozrejme na topánkach mať nechceme. V snehovej kaši sa nielen ťažko pohybuje, no navyše z nej máme ťažkú hlavu aj po príchode domov, keď zbadáme svoju obľúbenú obuv.

Článok pokračuje pod videom ↓
topanky1
takprosto.cc

Soľ rozožerie akýkoľvek prírodný materiál. Po vyschnutí máme na povrchu nevzhľadné soľné škvrny a napríklad z takého semišu idú naozaj ťažko dole. Ako dostať soľ zo svojich obľúbených topánok? My vám to prezradíme.

Tip 1: Po príchode domov kožené topánky navlhčíme teplou vodou, nie však horúcou. Potom obalíme najznečistenejšie miesta v uteráku alebo len v papierovej utierke. Necháme ich uschnúť. Soľ sa vsiakne do papiera a vysušené topánky stačí natrieť troškou detského krému.

Tip 2: Soľné škvrny z kožených topánok odstránime aj pomocou roztoku 9% octu. Ocot zmiešame s vodou v pomere 3:1 a zašpinené miesta utrieť handričkou.

topanky2
takprosto.cc

Tip 3: Ricínový olej. Populárny, domáci a ľudový spôsob, ako sa vysporiadať so soľnými škvrnami. Vyčistené a vysušené topánky potrite ricínovým olejom na menšej handričke. Ak by biele škvrny nezmizli na prvýkrát, postup opakujte. Ak sa jedná o semišové topánky, namiesto handričky použite výtvarnícky štetec. Práca bude precíznejšia.

Tip 4: Semišové topánky vyzerajú naozaj pôsobivo, no je dosť ťažké sa o ne starať. Na čistenie použite vodu. Dajte ju do väčšieho hrnca a priveďte ju k varu. Topánky jemne ponorte do vnútra a držte ich nad hladinou ako loďku.

topanky3
takprosto.cc

Tip 5: Následne použite zázračný roztok, ktorý však funguje aj na iné povrchy. Stačí zmiešať 1 lyžicu amoniaku s 1 lyžicou teplej vody. Pomocou špongie namočenej v tomto roztoku starostlivo potrite zasolené miesta. Keď je povrch ošetrený, prejdite topánky špeciálnou gumenou kefkou na semiš.

Poznáte aj nejaké iné rady? Vďaka týmto skvelým tipom sa zbavíte škvŕn od soli a vaše topánky budú vyzerať ako nové. Vytvorí sa tiež ochranný film, ktorý aspoň na pár chvíľ zabráni soli opäť vytvoriť nepríjemné šmuhy. Ak máte pochybnosti, určite si zaobstarajte špeciálny impregnačný sprej, ktorý by mal vaše topánky ochrániť počas celej zimy. Domáce recepty však tiež nie sú na škodu.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), takprosto.cc

Najnovšie články