Slováci hľadajú tipy, ako ušetriť. Toto sú najčastejšie možnosti, ktoré môžete využiť aj vy

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Slováci pociťujú extrémne zdražovanie a zdá sa, že sa nás to bude týkať ešte dlho. Zdražujú potraviny, stúpa aj cena paliva či energií. Všetci preto hľadajú tie najlepšie spôsoby, ako ušetriť aspoň pár eur.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na weboch a rôznych portáloch sa objavuje čoraz viac tipov na to, ako čo najlepšie ušetriť. Existuje niekoľko zaujímavých vecí, ktoré môžete začať robiť inak a možno budete prekvapení z toho, že vďaka niektorým naozaj môžete ušetriť.

Robte si zoznam výdavkov

Ak ste to zatiaľ neurobili, určite si začnite zapisovať, na čo míňate peniaze. Rozdeľte si vaše výdavky na nevyhnutné, ktoré musíte zaplatiť, čo je napríklad hypotéka, inkasá a podobne. Ďalej si píšte veci, ktoré musíte kúpiť a veci, ktoré by ste chceli. Práve tie veci, ktoré by ste chceli, si môžete odoprieť. Je to napríklad jedlo v reštaurácii alebo kino, či oblečenie.

Foto: unsplash

Dôležitý je rozpočet

Koľko peňazí by ste chceli mesačne odložiť a koľko musíte nevyhnutne minúť? Na začiatku každého mesiaca si vyhraďte peniaze na potraviny, ale aj na spomínanú hypotéku či ďalšie veci, ktoré musíte nevyhnutne zaplatiť. Každý mesiac sa snažte odložiť rovnakú či väčšiu sumu peňazí a nechoďte pod ňu.

Odkladajte peniaze účelovo

Mnohých ľudí pri odkladaní peňazí motivuje konkrétny cieľ. Či už je to vysnívaný kúsok oblečenia, dovolenka alebo auto, stanovte si konkrétny sen, ktorý si chcete splniť len vtedy, keď si naň našetríte.

Foto: maxpixel

Nechoďte nakupovať hladný

Pri nakupovaní potravín sa riaďte dôležitými pravidlami. Nikdy nechoďte nakupovať hladný, pretože vtedy máte chuť na väčšinu vecí, ktoré vidíte. Vždy si napíšte zoznam a nekupujte nič, čo na ňom nemáte.

Majte špeciálny účet

Ak ste tak ešte neurobili, založte si sporiaci účet. Je to ideálne, pretože tam budete dávať peniaze, ktoré sú určené priamo na odkladanie a nebudete s nimi viac manipulovať.

Najnovšie články