9 neoceniteľných tipov pre všetkých záhradkárov. Vďaka nim premeníte záhradku na čarovné miesto a nič nevyjde nazmar

Lucia Mužlová

Zmeniť záhradu na nepoznanie sa nedá každý rok. Je to náročné na čas a verte či nie, aj na peniaze. Ak hľadáte naopak lacné a nenáročné nápady, ktoré vám zlepšia náladu a budete mať chvíľu kreatívnu zábavu, ste tu správne. Vaša záhradka môže vďaka týmto tipom zakvitnúť aj bez kvetov.

Hrnce alebo kvetináče v zemi

Foto: pinterest.com

Nepotrebujete krásne črepníky, pretože ich nebude vidieť. Ak si chcete urobiť pekný záhon, no neviete ako na to, prípadne chcete, aby váš chodník lemovali malé kríčky, môžete vyskúšať aj tento nápad. Do zeme vykopte jamky vo veľkosti črepníkov. Potom stačí do každej vložiť črepník s rastlinkou alebo kríkom a je hotovo. Črepníky ľahko zalejete, môžete ich meniť a presádzanie je oveľa jednoduchšie.

Veľký plastový kvetináč

Foto: pinterest.com

Na tento nápad vám dobre poslúži napríklad stará plastová nádoba na prádlo. Stačí do nej zospodu vyvŕtať diery aby ste zabezpečili prúdenie vlahy a živín. Dajte do nej hlinu, zasaďte kvety alebo bylinky.

Zavlažovanie vitamínmi

Foto: pinterest.com

Aj vy často vylievate vodu, v ktorej varíte napríklad brokolicu alebo inú zeleninu? Skúste túto vodu využiť na zavlažovanie rastliniek na záhradke. Obsahuje veľa živín, ktoré v našej kuchyni končia väčšinou vo výlevke.

Kávový filter

Foto: pinterest.com

Ak ho umiestnite na spodok kvetináču, zabezpečíte lepšiu absorbciu vlahy. Filter vlahu udržuje a je to geniálny nápad pre rastlinky, ktoré máte vonku ale napríklad aj vo vnútri v byte.

Zavlažovanie trochu inak

Foto: pinterest.com

Rastlinky, ktoré majú hlboké korene sa často nedostanú k dostatku vlahy. Skúste si zobrať dostatočne hlboké vedro a urobte do neho diery. Rastliny zasaďte do neho. Takto zasadená rastlinka bude mať vždy dostatočnú vlahu. Ideálny nápad pri sadení cukety.

Domáci skleník

Foto: pinterest.com

Ak si chcete pripraviť sadeničky, vyskúšajte to nasledovne. Malý črepník so zasadenou rastlinkou zakryte rozrezanou plastovou fľaškou. Vytvoríte tak mini skleník, ktorý podporuje rýchlejší rast.

Mini záhradka

Foto: pinterest.com

Využite betónové tvárnice a postavte si mini záhradku, v ktorej nasadíte napríklad bylinky. Skvelý nápad, ktorý vás nebude stáť takmer nič a hlavne, ak máte naozaj malú záhradku, je to ideálne riešenie.

Pestujte v citrusoch

Foto: pinterest.com

Citrónovú alebo pomarančovú, či grepovú šupku môžete použiť ako črepník. Nie len to len zdroj pre pôdu ale aj vitamíny a minerály.

Nevyhadzujte škrupiny z vajíčok

Foto: pinterest.com

Zbierajte ich a pomixujte ich na prach. Ideálne domáce, ekologické hnojivo, ktoré pomáha rastlinkám rýchlejšie rásť.

Pozri aj: Internet zachvátila nová mánia. Ženy po celom svete ukazujú, ako sa obliekajú do práce a inšpirovať sa môžete aj vy

Lucia M.