Ako sa menil mužský sexsymbol za posledných 100 rokov?

Lukáš Mužla

Muži sa už od nepamäti snažili byť pekní, štýloví, úspešní a samozrejme tým chceli zapôsobiť hlavne na ženy. Postupom času sa z nich stali mužné, sexi a bezstarostné osobnosti. V meniacom sa vzhľade mužskej krásy a dokonalosti hrali veľkú úlohu najmä fúzy, brady, účesy, ale aj svaly. Pozrite sa na tých najkrajších mužov od začiatku 20. storočia, až po súčasnosť, ktorí hovoria o tom, ako sa menil mužský sexsymbol počas rokov. Ktoré obdobie sa najviac páči vám?

1900 – 1910 : Čas wrestlerov a silákov

brightside.me
brightside.me

Za týmto obdobím stojí najmä anglický kulturista, „Otec modernej kulturistiky“ Eugen Sandow, ktorý učaroval ženám po celom svete. Jeho vystúpenia boli tak populárne, ako koncerty The Beatles o viac ako polstoročie neskôr.

1910 – 1920 : Obdobie elegancie

brightside.me
brightside.me

Prvá svetová vojna priniesla módu fešných fúzikov a elegancie.

1920 – 1930 : Učesaní chlapci

brightside.me
brightside.me

V tomto čase sa stredobodom pozornosti stáva prvý skutočný svetový sexsymbol vo svete mužov. Bol ním Rudolph Valentino, taliansko-americký herec, na ktorého pohreb prišlo až 50 000 ľudí.

1930 – 1940 : Čas na „knírek“

brightside.me
brightside.me

Atletická postava, široké ramená a vypracované svalstvo, to bol sen o ideálnom mužovi. Symbolom mužskej krásy sa stáva „knírek“ Clarka Gable, amerického herca prezývaného „Kráľ Holywoodu“.

1940 – 1950 : Upravený vojak

brightside.me
brightside.me

Snom každej ženy sa počas druhej svetovej vojny stáva oholený mladý vojak, v upravenej uniforme. V tomto čase na výber íní asi ani neboli…

1950 – 1960 : Rock and roll a rebeli

brightside.me
brightside.me

Obdobie Rock and rollu, učesaných vlasov a Elvisa Presleyho. Kto nemal takýto účes, zrejme nemal ani priateľku… Druhým vysneným typom muža je rebel v koženej bunde jazdiaci na motorke, ktorého na svet priviedol Marlon Brando vo filme Divoch.

brightside.me
brightside.me

1960 – 1970 : Citliví chlapci a prví hippies

brightside.me
brightside.me

Na začiatku tohto obdobia hýbe svetom Alain Delon, ktorý predstavuje citlivého, zasneného mladého muža so zmyselnými modrými očami. Na konci dekády ženské hlavy múti celkom iný symbol, a to Jim Morrison, frontman skupiny The Doors, ktorý svojím excentrickým vystupovaním poplietol hlavu nejednej mladej dáme…

brightside.me
brightside.me

1970 – 1980 : Svalovci

brightside.me
brightside.me

Keď hippies dobili svet, niekto ich musel vystriedať. Nebol to nik iný, ako Arnold Schwarzeneger, ktorý v tomto období získal 7-krát titul Mr.Olympia. Jeho vypracované telo sa stáva snom každej ženy planéty…

1980 – 1990 : Vypracovaný záchranár

brightside.me
brightside.me

V rebríčku sexsymbolov jednoznačne nemôže chýbať predstava o vypracovanom záchranárovi, ktorý je tu stále, keď ho niekto potrebuje. Mitch Buchannon zo seriálu Baywatch bol presne tým, čo chcela žena doma mať.

1990 – 2000 : Éra Grunge-u

brightside.me
brightside.me

Na konci 20.storočia sa mužský vzor výrazne mení. Sexsymbolom sa stáva rocker, neupravený, ktorý sa nezaujíma o to, ako vyzerá alebo čo má na sebe, ale o to, či svoj život prežíva naplno. Miláčikom žien po celom svete sa stáva Kurt Cobain zo skupiny Nirvana.

2000-2010 : Metrosexuáli

brightside.me
brightside.me

Ďalší výrazný obrat od „špinavého rockera“ k mužovi, čo sa o seba vie poriadne postarať. Snom žien sa stáva anglický futbalista David Beckham. Vždy upravený, s perfektným účesom, v drahom oblečení a navyše s vyšportovanou postavou.

2010 – dnes : Hipsteri a „severskí drevorubači“

brightside.me
brightside.me

Na začiatku tejto dekády sa prvú priečku dostávajú hipsteri. Vychudnutí mladíci s fúzikmi vo veľkých okuliaroch a s poriadne hrubou knihou v taške cez plece. V posledných rokoch ich však striedajú celkom iné typy mužov, a to praví severskí drevorubači s poriadnou bradou a silnými rukami.

brightside.me
brightside.me

Ktoré z období sa vám páči najviac a radi by ste sa k nemu vrátili?

zdroj: babskeveci.sk (Lukáš M.), brightside.me

Najnovšie články