Zmena času nás čaká už o pár dní, pospíme si o hodinu dlhšie. Hodinky si budeme prestavovať ešte roky

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Leto sa skončilo, preto sa už čoskoro môžeme pripraviť na zmenu času. Mnohí ľudia sa tešia, lebo si pospíme o hodinu dlhšie. Druhí zase nie sú nadšení, pretože to znamená, že deň bude opäť kratší.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zmena času nastane už o pár dní. Ako uvádza portál Imeteo, už teraz môžete pozorovať, že dni sú kratšie a noci sa predlžujú. Slnko zapadá okolo 18.00 a denné svetlo sa bude naďalej skracovať, a to až do zimného slnovratu ku koncu decembra. Vtedy sa začne deň opäť predlžovať.

Prečo sa zaviedlo striedanie času?

Práve tmavé rána sú dôvodom, prečo sa zaviedlo striedanie zimného a letného času. „K prechodu letného času na zimný už tradične dochádza posledný októbrový víkend, a to v noci zo soboty na nedeľu. Ani tentoraz to nebude inak a k zmene času dôjde budúci víkend − v nedeľu 29. októbra 2023 o 3:00 h ráno, kedy sa hodiny posunú o jednu hodinu dozadu na 2:00 h ráno,“ informuje portál.

Ako sa mení čas?

Znamená to teda, že si pospíme o hodinu dlhšie a do práce sa v pondelok zobudíme o hodinu neskôr. Ako ďalej píše portál, k striedaniu času došlo prvý raz počas prvej svetovej vojny, potom krátko počas druhej svetovej vojny, ale definitívne sa čas na Slovensku mení od roku 1996 až doteraz.

Dokedy sa bude meniť?

Najnovšie články