AKTUÁLNE: Otec bol pri pôrode a meno zatiaľ nevybrali. Čo zatiaľ vieme o prvom dieťati princa Harryho a Meghan

TASR

Foto: archív TASR

Prvé dieťa britského princa Harryho a jeho manželky Meghan sa narodilo v pondelok ráno, a je to chlapec, píše agentúra AFP. Vojvodkyňa zo Sussexu začala rodiť v skorých ranných hodinách, pričom pri pôrode bol prítomný aj jej manžel Harry.

Článok pokračuje pod videom ↓

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal) on

Samotný Harry (34) pre médiá povedal, že Meghan (37) aj jeho prvorodený syn sú v dobrom stave. Dodal, že aj s manželkou sú z narodenia potomka „úplne nadšení“, pričom ešte len uvažujú, aké mu vyberú meno, informuje spravodajská stanica BBC. Vojvoda zo Sussexu tiež uviedol, že jeho prvorodený syn sa s príchodom na svet „máličko oneskoril“. Dodal, že prítomnosť pri pôrode bola preňho „tou najúžasnejšou skúsenosťou“. Vyjadril tiež obdiv voči všetkým ženám za to, čo dokážu, a zároveň aj hrdosť na vlastnú manželku.

Očakáva sa, že pár predstaví syna verejnosti v nasledovných dňoch. Samotný Harry uviedol, že pred verejnosť by mal znovu predstúpiť o dva dni, „takže každý bude môcť dieťa vidieť“. Chlapec sa narodil v pondelok o 5.26 h miestneho času (7.26 h SELČ), pričom vážil 3,26 kilogramov, informoval v oficiálnom vyhlásení Buckinghamský palác. Dodal, že z jeho príchodu na svet je nadšená celá kráľovská rodina. Bývalá americká herečka a humanitárna pracovníčka Meghan Markleová a princ Harry sa zosobášili vlani v máji.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal) on

Ich prvé dieťa je ôsmym pravnúčaťom britskej kráľovnej Alžbety II. a tiež siedmym v nástupníckej línii na britský trón. Harry a Meghan si pohlavie potomka, ktorý bude zrejme mať dvojité britsko-americké občianstvo, neželali vedieť vopred. Vojvodovi a vojvodkyni zo Sussexu už pogratulovali k prvorodenému potomkovi poprední britskí politickí lídri vrátane premiérky Theresy Mayovej, šéfa britskej Labouristickej strany Jeremyho Corbyna či škótskej premiérky Nicoly Sturgeonovej, informuje BBC. „Lásku, šťastie, a zdravie,“ páru zaprial aj arcibiskup z Canterbury Justin Welby, ktorý Meghan a Harryho vlani sobášil.

V stávkových kanceláriách sa však už medzičasom vedú tipy ako sa bude syn volať. Vedú mená ako James, Arthur, Philip či Albert, informuje agentúra AFP.  Mená pre britských kráľovských potomkov sa tradične vyberajú z relatívne úzkeho okruhu tých, ktoré už v minulosti mali členovia kráľovskej rodiny. Harry a Meghan sa teraz budú musieť rozhodnúť, či v tomto smere budú nasledovať skôr tradíciu alebo pre svojho potomka vyberú neobvyklejšie meno.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal) on

Ich prvorodený syn je aktuálne siedmym v nástupníckej línii na britský trón a je teda nepravdepodobné, že by sa v budúcnosti mohol stať kráľom. Práve preto by pár mohol mať pri výbere jeho mena väčšiu slobodu, analyzuje AFP. Bývalá americká herečka Meghan si viedla ešte pred tým, ako sa vlani v máji zosobášila s Harrym, na internete lifestyleový blog s názvom The Tig. Na ňom okrem iného napísala, že jedným z jej obľúbených mien pre dieťa je Grey (v preklade sivý alebo sivá), ktoré sa hodí ako pre dievča, tak i pre chlapca.

Podľa AFP je však nepravdepodobné, že by sa takéto meno stretlo v Británii s pozitívnym ohlasom, čo platí aj pre príliš americky znejúce mená ako napríklad Bradley, ktorému stávkové kancelárie nedávajú veľké šance. Trocha lepšie vyhliadky má však podľa nich meno Spencer, taktiež veľmi populárne v USA, ktoré bolo zároveň rodným priezviskom Harryho zosnulej matky, princeznej Diany.

Rupert Adams z britskej stávkovej kancelárie William Hill uviedol, že stávky na potenciálne meno syna Harryho a Meghan značne stúpli od oznámenia, že sa potomok narodil. „Novým favoritom je Arthur, avšak je možné, že v priebehu nasledovných hodín či dokonca dní sa kurz bude meniť,“ dodal. V írskej stávkovej kancelárii Paddy Power sú momentálne najpopulárnejšími mená Alexander a James, pričom v tesnom závese sa za nimi drží Oliver.