10 tipov, ako si nájsť vždy tie správne topánky. Odteraz vás nebudú tlačiť a nespôsobia vám ani otlaky

Monizz

Pri nakupovaní topánok býva zvykom, že si kúpime to, čo sa nám najviac páči, no zabudneme pritom skúšať, či nám topánky aj dobre sedia. Ako prvé by sme sa my ženy mali naučiť zvažovať funkciu topánok a nielen ich krásu. Naše nohy nás nosia, preto by sme im mali dopriať dávku komfortu. To je jediné, čo od nás žiadajú.

Článok pokračuje pod videom ↓
topanky6
pexels.com

Ako však zistiť, či je topánka správna a či sa v nej bude dobre chodiť? Týchto 10 tipov vám pomôže pri najbližšom výbere topánok, nech má akokoľvek vysoké podpätky či netradičnú podrážku.

10 tipov pri hľadaní správnych topánok

Doma si dôkladne obkreslite chodidlo na papier a potom si vzorku vystrihnite. Pri hľadaní topánok vždy vložte dnu najskôr vzorku vášho chodidla. Ide o to, že keď hľadáme topánky často sa stáva, že naše nohy sú po celom dni spuchnuté alebo, naopak, ráno ešte poriadne nedokrvené, a to všetko sa odrazí aj na ich tvare. Ak je teda topánka, ktorú si idete skúšať, napríklad širšia, môže sa stať, že noha vám do nej sadne ako Popoluške. No v reáli sa vám budú topánky vyzúvať a na nohe plantať a vaše chodidlo bude nielen v kŕči držať topánku na sebe, ale sa aj celkom slušne zoderie. A otlaky a nepohodlie nikto nemá rád.

topanky7
pexels.com

Najlepší čas na skúšanie topánok je popoludní. Noha je krátko po obede najoptimálnejšie roztiahnutá, preto ak sú vám topánky dobré popoludní, s najväčšou pravdepodobnosťou vám v nich bude pohodlne aj inokedy.

Nohy sa vekom menia, preto ak máte jednu nohu napríklad o niečo dlhšiu ako druhú, kupujte vždy číslo, ktoré sedí väčšej nohe.

Keď si topánky skúšate, postavte sa. Zľahka stlačte hornú časť topánky, aby ste mali medzi vašou špičkou a koncom topánky priestor na jedno stlačenie. Ak je prst nalepený na topánke, s najväčšou pravdepodobnosťou vás bude počas chôdze tlačiť. Pre prsty musíte mať v topánke vždy dostatok miesta.

topanky4
pexels.com

Prejdite sa v topánkach po predajni a sledujte, ako sa cítite. Máte dostatok miesta pri prstoch? Máte dostatok miesta vzadu pri päte tak, aby sa neotlačila? Ale nie je ho tam toľko, aby sa päta zdvíhala a drala o okraj topánky?

Pri výbere topánok je dôležité dôverovať vlastnému pohodliu a úsudku, ako veľkosti a popisu topánok. Nie každý výrobca má takú istú mierku ako iný. Určite sa vám už niekedy stalo, že ste si namiesto čísla 38 kúpili 37, pretože vaša štandardná veľkosť vám akosi nesedela.

topanky3
pexels.com

Dbajte na šírku aj dĺžku topánky. Ak cítite, že vaša noha je v topánke stlačená, opýtajte sa radšej, či nemajú širšiu veľkosť. Stáva sa to síce málokedy, ale predsa. Niekedy sa oplatí vyskúšať aj topánky z inej krabice, ale tej istej veľkosti.

Pri skúšaní si všímajte a aj cíťte vnútro topánky. Ak sú v nej švíky alebo nerovnosti, prechádzajte sa v topánkach dovtedy, kým ich nepocítite. Ak vám ani potom nebudú nepríjemné a nebudú vám nijako prekážať, topánky sú v poriadku.

topanky5
pexels.com

Na záver preskúmajte podrážky. Sú dostatočne hrubé a robustné, aby poskytli ochranu pred ostrými predmetmi? Poskytujú odpruženie nohy, aby sa príliš nezaťažovala? Pri prechádzke v topánkach sa pokúste ísť tak po tvrdom povrchu, ako po koberci. A pamätajte, že zdravé nohy sú základom zdravej chôdze. Zdravá chôdza je zasa základom zdravého držania tela. No a v prípade, že je držanie tela nesprávne, môžu sa pritrafiť aj ďalšie zdravotné ťažkosti. Preto sa do topánok oplatí investovať nielen peniaze, ale aj čas pri ich výbere.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), health.harvard.edu

Najnovšie články