Každá z nás je síce iná a jedinečná, no jedno nás všetky spája! Každá z nás si pravidelne, každý mesiac, prejde niečím, čo asi pre žiadnu z nás nie je príjemné. Reč je o našej červenej priateľke, za ktorú sme na jednej strane síce vďačné, keďže signalizuje, že je s naším telom všetko v poriadku, no na druhej strane by sme boli najradšej, keby trvala maximálne jeden deň, a aj to s čo najmenšou intenzitou. My sme pre vás však zozbierali pár tipov, vďaka ktorým toto obdobie prečkáte v psychickej i fyzickej pohode a budete počas neho svieža a fit ako počas bežných dní.
#1 Čaro teplých obkladov
Vedec z University College London dokázal, že teplota okolo 40 stupňov Celzia dokáže priaznivo vplývať na utlmenie bolestí spôsobených menštruáciou, ktoré sú výsledkom zníženého prietoku krvi do ženských orgánov. Najzaujímavejším faktom na tomto zistení je ten, že teplo funguje rovnako ako drogy – blokuje receptory bolesti. Skúste si teda uvariť čaj alebo do fľaše napustite teplú vodu a prikladajte si tieto teplé predmety na brucho.
#2 Doprajte si horúci kúpeľ
Keď vychádzame z predošlých zistení, skvelou alternatívou je aj teplý kúpeľ, v ktorom dokážete dokonale zrelaxovať a psychicky i fyzicky sa uvoľniť. Napustite si teda vaňu, pridajte penu do kúpeľa alebo esenciálny olejček s vašou obľúbenou vôňou, zoberte si knižku, na ktorú si už dlhšie neviete nájsť čas, uvarte si teplý čaj alebo si doprajte pohár kvalitného vína a nerušene relaxujte.
#3 Pite bylinkové čaje
Keď premýšľate nad vhodným čajom, ktorým si spríjemniť kúpeľ, odporúčame vám siahnuť po tých bylinkových. Ak sa vo voľnom čase rada venujete študovaniu významu byliniek pre ľudský organizmus, určite sama viete, že každá z nich má blahodarné účinky a preto ich ľudia používajú na liečbu a prevenciu už po stáročia.
Čo sa týka zmiernenia menštruačných bolestí, vedci odporúčajú najmä harmančekový čaj, ktorý obsahuje glycín, a teda zmierňuje svalové kŕče a uvoľnuje maternicu. Okrem toho, efekt je trvácnejší a priaznivé účinky tohto nápoja bude vaše telo pociťovať až 2 týždne.
#4 Masáž esenciálnymi olejmi
Masáž je dokonalým pomocníkom pri vašich bolestiach. Môžete pritom vyskúšať niekoľko obľúbených techník. Odporúčame napríklad nasledovné postupy:
• Položte dlaň na stred svojho brucha a začnite ňou kresliť veľké kruhy. Jemne pritláčajte a masírujte. Opakujte 30-krát.
• Položte ruky na chrbát, pod rebrá. Začnite ich posúvať smerom dole k drieku a vyviňte jemný tlak. Opakujte 20-30 krát.
• Masírujte si brucho oboma lakťami 20-30 sekúnd.
Ak chcete, aby bol efekt lepší a zároveň aby vám masáž bola i na pocit príjemnejšia, použite obľúbený esenciálny olejček alebo si pripravte vlastnú zmes z levandule, šalvie muškátu a majoránu (v pomere 2:1:1). Samozrejme, masážou si môžete spríjemniť aj spoločné chvíle s vaším partnerom.
#5 Sexom proti bolesti
O početných benefitoch milovania ste toho už pravdepodobne počuli až-až. Okrem toho, že posilňuje imunitný systém, zlepšuje pamäť a pomáha pri bolestiach hlavy, štúdie dokazujú, že sex vám môže pomôcť zbaviť sa menštruačnej krvi rýchlejšie, a to vďaka sťahom, ktoré sprevádzajú orgazmus. To znamená, že práve sexu môžete poďakovať za kratšie trvanie “vašich dní“.
#6 Nezabúdajte na pitný režim
Akokoľvek zvláštne to znie, hydratovanie vášho organizmu pomáha predchádzať zadržiavaniu vody v tele! Vďaka pitiu čistej vody sa navyše môžete vyhnúť nepríjemnému nadúvaniu a opuchom. Ak chcete efekt zosilniť, miesto studenej sa skúste napiť teplej vody či nesladeného teplého čaju. Teplé nápoje vám znova zahrejú telo, uvoľnia svaly a tým pádom utlmia i bolesť brucha.
Ak nie ste fanúšičkou čistej vody, môžete siahnuť aj po ovocí či zelenine, ktoré sú bohaté na obsah vody – vyskúšajte napríklad uhorku, melón, broskyne či rôzne bobule.
#7 Doprajte si kvalitný spánok
Spánok asi miluje väčšina z nás, ale my ženy vieme, aké ťažkosti so zaspávaním mávame počas našich dní. Zrazu nám akosi všetko vadí, náš matrac je príliš tvrdý, vankúš príliš malý a my si nevieme nájsť správnu pozíciu, do ktorej sa uložiť. Keď nakoniec horko-ťažko zaspíme, ráno sa prebúdzame dolámané a nevyspaté a deň začíname so zlou náladou.
Aj tu samozrejme existuje niekoľko účinných rád, ako sa môžete dobre a kvalitne vyspať, napriek tomu, že máte práve menštruáciu. Odborníci odporúčajú spať počas týchto dní vo fetálnej polohe, čo znamená, že ležíte na boku, s kolenami porkčenými a pritiahnutými k telu.
#8 Cvičte!
Ak ste už aj vy začuli fámy o škodlivosti, či dokonca nebezpečenstve vykonávania fyzických aktivít počas menštruácie, vedzte, že nie ste sama. Zamysleli ste sa však niekedy nad pravidvosťou týchto tvrdení? Pri cvičení sa totiž uvoľňuje množstvo endorfínov, ktoré prispievajú k lepšej nálade a tlmia bolesť. Za najlepšie aktivity sa považuje rýchla chôdza, korčuľovanie, jazda na bicykli či joga.
#9 Jedzte koreniny a bylinky
Ak rada dochucujete jedlá rôznymi koreninami či bylinkami, pravdepodobne budete mať vo vašich zásobách aj tie, ktoré majú blahodarné účinky na utlemenie menštruačných bolestí – ide najmä o semienka feniklu, zázvor a škoricu.
#10 Na chvíľku vynechajte niektoré jedlá a nápoje
Koreniny a rôzne bylinky síce priaznivo vplývajú na zníženie bolesti, no sú tu aj potraviny, ktoré je naopak lepšie z jedálnička počas menštuácie vylúčiť. Ak ste vášnivá milovníčka kávy, možno vás tento fakt nepoteší, no kofeín je jednou z látok, ktoré zhoršujú niektoré príznaky, ktorými trpíte počas menštrácie. Ide napríklad o nadúvanie, kŕče, bolesti a zmeny nálady. Kofeín môže dokonca spôsobiť i nepravidelnosť vášho cyklu.
Odporúčané je tiež vyhýbať sa slaným a mastným jedlám, alkoholu, čokoláde a všetkým vodám, ktoré sú sýtené oxidom uhličitým.
#11 Vitamíny a minerály
Ešte chvíľku zostaňme v oblasti stravovania – užívanie niektorých doplnkov výživy môže totiž zmierniť menštruačné kŕče. Ide najmä o nasledovné:
• Vápnik môžete okrem tabliet nájsť aj v potravinách bohatých na vápnik, teda v brokolici, mandliach, mlieku, syrových výrobkoch a jogurtoch.
• Horčík môžete nájsť v celozrnných výrobkoch, pomarančoch, zemiakoch či špenáte. Okrem toho je naň bohatá i čokoláda. Pri ľuďoch so srdcovými ochoreniami sa užívanie horčíka odporúča konzultovať s lekárom.
• Vitamín D môžete získať z rybieho oleja, tresčej pečene, vaječného žĺtka či avokáda.
#12 Akupresúrnou masážou proti bolesti
Počuli ste už o tejto metóde? Ak nie, možno vás jej účinky budú priam fascinovať! Akupresúrnu masáž využívali už naši predkovia a jej účinky nezahŕňajú iba tlmenie bolesti, ale i liečbu rôznych iných zdravotných ťažkostí. Ak teda nepatríte do tej malej skupinky šťastlivcov, ktorá počas menštruácie nepociťuje žiadne bolesti, vyskúšajte akupresúrne stláčanie niektorých bodov na vašich rukách.
No a nakoniec, samozrejme, nezabúdajte počúvať svoje telo a dajte mu to, čo počas menštruácie potrebuje! Každý organizmus je iný a neexistuje liečba či metóda, ktoré by jednoznačne odstránili bolesti každej z nás. Ak vám vaše telo naznačuje, že potrebuje oddych, doprajte mu ho. Ak si myslíte, že čokoláda vám počas menštruácie pomáha, dajte si ju. Dôverujte svojim inštinktom a nemôžete nič pokaziť.
Máte nejaké overené tipy a triky, ktorými bojujete proti menštruačným bolestiam? Vyskúšali ste už niektorý z tipov, ktoré spomíname v článku? Podeľte sa s nami o vaše najobľúbenejšie.
Pozri aj: 11 vecí, ktoré ľudia s vysokou emocionálnou inteligenciou nikdy nikomu nedovolia
zdroj: babskeveci.sk (Katuš), brightside.me
Nahlásiť chybu v článku