AKTUÁLNE: Do Európy prichádza víchrica. Dennis môže dosiahnuť aj viac ako 100 kilometrov za hodinu

Hyriaková Kristína

FOTO TASR/AP

Zima je tento rok úplne iná, ako by sme čakali. Poriadne ochladenie na Slovensko ešte stále nedorazilo a môže sa stať, že sa ho ani nedočkáme.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál Imeteo, nad Atlantikom sa však prehlbuje tlaková níž, ktorá môže priniesť silný vietor. Ten má podľa portálu potrápiť aj Európu. „Takýto stabilný vír spôsobuje zasa to, že nad Atlantickým oceánom dochádza k silnému tryskovému prúdeniu, ktoré potom pokračuje až nad Európu. Nad Atlantikom môžeme v uplynulých dňoch pozorovať pomerne rýchlu tvorbu tlakových níží, ktoré rýchlo postupujú k Európe a poriadne sa prehlbujú. Jedna taká tlaková níž sa teraz začína prehlbovať a blížiaca sa víchrica Dennis sa prehĺbi ešte viac a môže atakovať jeden z najnižších pozorovaných atmosferických tlakov nad Atlantikom v histórii.“

V piatok sa má Dennis presunúť do oblasti Islandu a Grónska a v sobotu si to zamieri k Britským ostrovom. Tlaková níž postúpi na Škótsko a Škandináviu, kde sa bude ďalej vypĺňať. Hlboký tlak a výrazný tlakový gradient spôsobí v Európe silný vietor, ktorý prinesie víchricu Dennis a Victoria. Nárazy vetra budú v Európe presahovať aj viac ako 100 km/h, no nad Atlantikom to môže predstavovať až hurikán. Rýchlosť vetra bude až 200 km/h a vlny dosiahnu výšku 18 metrov.

Najnovšie články